Arratisja;

6 Nentor ,1989 ..mengjes ..korrieri i fshatit mbrriti nga ora 9 tek shtepia .. duke thirrur jasht .. o Kujtim o Kujtim ,, dola jasht ,, cfar ke ,, hajde tek zyrat se te kerkon operativi , orgjent ,, ok ok i them ,, ishte bere dileme e perditeshme ,, nena filloi te qaje ,, ah mjera un se do te hane qente ,, kthehem nga nena e perqafoj dhe i them ,, te keqen nene mos qaj ,, nuk me han dot ,, he shikome ne sy ,, he te lutem mos qaj ,, zoti do me ndihmoje ,,mos ki merak nuk kan cte me bejne ,, me perqafon me puth ne balle dhe me thote ,, zoti te ruajte shpirti im ,FB_IMG_1446295395531,zoti te ruajt ,, i them nenes ,, po iki nuk vonohem dhe un do te bie buket kur te vij ,, se kam un leke ,, zoti te falte me tha ,, ne fakt nuk kisha leke i thash ashtu per ti hequr nje tjeter problem ,,ate te shtyrit qe ,,a do kemi buke per sot ,,mbas 20 minutash shkoj tek zyrat e koperatives ,, shkoj drejt e tek vendi e kisha mesuar rrugen tek dera e operativit,, nje zyre e vogel me dere druri dhe nje dopio dere hekuri nga jasht si dere biruce , Bajram Vlashi ,,nga Quksi. . operativi i zones sa me pa ,, he Kulak erdhe ,, po i them ,, futu brenda me thote ,,mbi tavoline nxori nje tufe me letra ,, i shikon me tha duhet ti firmosesh , percesverbale ,, nje qe nuk del ne pune .,nje per shfaqje te huaja ,,nje qe te kan pare me nje radio iliria duke degjuar muzike te huaj ,,nje qe,, nje tjeter gjithsej ishin nja 5 cope , jo i them nuk i firmos ,, ne deren perballe e pashe qe erdhi dhe sekretarja e partise N.M ,,he mor Bajram akoma neper kembe e kemi ne ket kulak ,, akoma sna e ke heq qafe ,, do derguar brenda qe tani se po u rrit nuk ndreqet me ai .atje te kalbet kulaku i dreqit ,,
Operativi me tha .. neser mbrema takohemi ketu ,, duhet te me firmosesh perceverbalet pa tjeter ,, nuk te bej gje vecse me thon pastaj qe ti nuk je i zoti per punen tende ,, nuk ben dot nje kulak te firmosi dy letra ,,

7.Nendor ..ora nje mbas mesnate ,, marr nje stilograf te asaj kohe dhe shkruaj nje leter , Nena ime ,, Babai im ..vella e moter qe ju dua shume ,, kur te lexoni kete leter un n uk jamme ne Shqiperi ,, mos u merzisni e mos qani per mua ,, un nuk mund te hyje ne burgjet e ketyre qeneve un nuk kambere asgje qe te shkoj ne burg ,, un dua te jetoj ilire ..mos u merzisni per mua ju dua shume ,, Kujtimi ,, e mora letren e mbylla ne komodinen time e mbylla me celes dhe te nesermen kur u nisa nga ora 8 per ne Librazhd celsin e hodha..

Te nesermen nga ora 8 u nisa ne oren 12 ne Mirake prisja trenin per ne Librazhd ,, ne stacion takoj Operativin ,, po ti me thote ,, un deri ne librazhd i them ,, Degjo Kujtim ,, te lutem mi firmos letrat ,,fjal burri ste bej gje ,, ok i them neser vij tek zyrat ,, e dija shum mire burrnine e tije ,,marr trenin zbres ne Librazhd nga ora 5 mbasdite tek motra ime ne Dragostuje ,, ate nate ra debore ,, te nesermen doli nje djell qe e largoi boren deri ne male lart ,, Motres i pata treguar gjithcka ,,

8 Nentor ..1989,,ora 8 e darkes ,, dalim nga shtepia e motres bashke me burrin e motres Selajdin Gurra djali i Kulakut Selim Gurra ,, motra duke qare na percill dei jash por jo me shume se mos te na shikonte njeri ,, Zoti amanet na thote me perqafon me lotet qe i shkonin pa nderpprere.. Zoti Amanet ,, u ndame .. morem drejtimin e malit te Shebenikut Ishe rrezik ate kohe te kaloje kufirin.. kush vriste nje shkeles kufiri merrte 20 dit leje ,, nje oferte e mire per ushtaret te shkonin ne shtepi ,, me 100 shqiptare ngelen kufijeve te vrare nga ushtaret shqiptare deri ne vitin 1990 Zoti i madh na ndihmoi ne ate nate dimri me nje hene te plote qe askush nuk na pa ,, ne oren 2 mbas mesnate u ngjitem ne majen me te larte te Shebenikut kishte mbi 80 cm debore ,, ne nje pike pame nje gure betoni ,, ku ishte shkruajtur R.P.S.SH. Ja piramida me thote Selajdini ,, u munduam te shpejtonim hapat sa kaluam maje nga krahu tjeter qielli shkelqente nga dritat ,, Sruga dhe Ohri dukeshin ne pellembe te dores ,, kur pame qe kishim kaluar lodhja na iku na dukej sikur fluturonim ,, duke u rrokullisur shpatit te malit ,, kembet na kishin ngrire nga te ftohtet , nuk i ndjenim ,, ne oren 8 te mengjesit arrijme ne Bilice te Poshteme u afruam nje shtepie qe e para nxori tym nga oxhaku ,, thirrem ,, nuk ishte shqiptare ishte maqedonas ,, nafuti mbrenda thirri policine erdhi dhe ambulanca ,, 2 jave ne spital me kembet qe na ishin nxire nga te ftohtet ,, falenederoj Zotin se per pak na ngrine kembet fare dhe u ngritem ne kembe ,, mbas 20 ditesh ne Shkup ,, na dergojne ne kampin e refugjateve ne Beograd ,, ku atje ngela per 2 vjet e gjysem ,, historia vazhdon ,,.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s