GJYQI I DEPUTETËVE – KRIMI DHE TURPI I DREJTËSISË KOMUNISTE

FB_IMG_1446295395531
Me 27. shtator 1947 në sallën e kinemasë “17 N¬nëntori”, Këshilli i Gjykatës së Lartë Ushtarake i përbërë nga Major Niko Ceta -Kryetar, Kapiteni i I Nexhat Hyseni anëtar dhe Kapiteni i II-Mustafa Iljazi anëtar shpallin Vendimin e dënimit të grupit të Deputetëve të Legjislacionit të parë të zgjedhur në vitin 1945, dhe shumë intelektualëve të tjerë, bashkëpunëtor të tyre.
Shefqet Beja deputet, i lindur në Durrës banues në Tiranë, pjesëmarrës aktiv në Lëvizjen Nacionalçlirimtare, ekonomist e financier i zoti, kontribuoi në daljen e gazetës “Bashkimi” organ i Frontit Nacionalçlirimtar, ishte Nën President i Frontit Nacionalçlirimtar (Fronti Demokratik ), dënohet me vdekje varje,

Sheh Ibrahim Kurbunara deputet, një ndër ata patriotët që me Ismail Qemalin firmosën Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë (1912), organizator dhe delegat i Kongresit të Lushnjës, anëtar i Opozitës Popullore dhe mik i Nolit, Gurakuqit e Bajram Currit, dënohet me vdekje varje,

Dr. Enver Sazani deputet, ka kryer studimet e larta për mjekësi, dy vjet në Monpelie pjesën tjetër në Lion të Francës, specializohet dy vjet të tjera për patologji – radiologji, partizan i Çetës së Krujë-Ishëm dhe i Çetës së Pezës, Drejtor i Spitalit Ushtarak, dënohet me vdekje pushkatim

 

( dallimi në dënimet me vdekje në varje dhe pushkatim ishte se varja llogaritej dënim më i rëndë se pushkatimi )

 

Salaudin Toto deputet, ka kryer studimet e larta matematikë-fizikë, internohet në vitin 1941 si nacionalist antifashist, themelues i Institutit të Shkencave Shqiptare dhe kryetar i parë i këtij Instituti, shkroi i pari artikuj mbi energjinë atomike në Shqipëri, dënohet me vdekje pushkatim,

Irfan Majuni deputet, nëpunës në Tiranë, dënohet me vdekje pushkatim,

 

Sulo Ismail Klosi ka kryer Fakultetin e Gjeologjisë së Naftës në Strasburg, kryeinxhinier në Rubik, dënohet me vdekje varje,

Riza Alizoti ka krerë Kolegjin Robert në Stamboll vazhdon Tekniken e Fultzit në Tiranë dhe studimet e larta në Oksford, specializohet për shfrytëzimin e minierave në Strasburg, punoi në minierën e Kuçovës, dënohet me vdekje varje,

Salim Kokolari është pedagog në Liceun Francez në Gjirokastër, kryen dy vite studimi në Francë, mbështet Luftën Nacionalçlirimtare anëtar i Këshillit, dënohet me vdekje pushkatim,

Muhamet Prishtina është djali i patriotit Jahja Prishtina njëri nga anëtarët themelues të Komitetit Për Mbrojtjen Kombëtare të Kosovës dhe nip i kryetarit të këtij Komiteti, patriotit Rexhep Kadri Prishtina, kur u dënua ishte 22. vjeçar, dënohet me vdekje pushkatim,

Tefik Deliallisi me profesion mësues, dënohet me vdekje pushkatim,

Hysen Shehu djali i Sheh Ibrahim Kurbunarës, dënohet me vdekje pushkatim,

Beqir Çela me profesion mësues, dënohet me vdekje pushkatim,

Abdyl Kokoshi ka kryer Fakultetin e Drejtësisë, dënohet me vdekje pushkatim,

Pertef Karaxhozi me profesion nëpunësinë Tiranë, dënohet me vdekje pushkatim,

Agathkli Xhitami me profesion notar (shkrues publik), dënohet me vdekje pushkatim,

Ramazan Tabaku telegrafist nga Tirana, dënohet me burg të përjetshëm,

Gjovalin Vlashi avokat nga Durrësi, dënohet me burg të përjetshëm,

Foto Balla Profesor nga Himara, dënohet me burg të përjetshëm,

Ramë Marku dënohet me burg të përjetshëm,

Rrustem Sharra dënohet me 20. vjet burg,

Xhevat Xhafa dënohet me 20. vjet burg,

Shefki Minarolli dënohet me 20. vjet burg dhe

Sulo Komjari me 15. vjet Burg.
Burgosja dhe dënimi i deputetëve dhe intelektualëve me orientime demokratike e kombëtare bëhej në momentin kur Kuvendi Popullor duhej të ratifikonte Konventën Jugosllave dhe prononcimin e drejtimit të politikës së jashtme dhe të brendshme si prolindore me Bashkimin Sovjetik në krye. Andaj nga kreu komunist kërkohej eliminimi i intelektualëve nacionalist me kulturë perëndimore e veçanërisht të Deputetëve që mundë të votonin kundër Konventave Sovjetike e Jugosllave dhe do të mundë të rrezikonin ratifikimin e tyre.

 

Çka shkruante gazeta “Bashkimi” e datës 28 shtatorit 1947?

 

 

“Në Beograd u hap solemnisht Kongresi i Dytë i Frontit Popullor të Jugosllavisë- Mareshali Tito flet në Kongres. . . ” jepej pastaj një refren i këngës nga rapsodi i një kënge për të cilën thuhej se këndohej në gjithë Shqipërinë
” Enver – Koçi (Xoxe) ka pa andërr Shqipninë nuse e Titon dhandërr Në nji shpi të bukur, në nji shpi të gjanë Beograd e deri në Tiranë. . . ”
PO ÇKA KISHIN SHPREHUR DHE ÇKA KISHIN KËRKUAR TË DËNUARIT
Po i referohemi procesverbalit të hetuesisë. Cilat ishin qëndrimet e Deputetit Shefqet Beja :

 

” a) Për politikën e brendshme:
– Regjimi i sotëm i Shqipërisë është regjim totalitar dhe nuk është i përshtatshëm për vendin tonë,
– Regjimi është i njëanshëm dhe po së mendove si mendojnë komunistët nuk je demokrat . – Se Fronti Demokratik ekziston formalisht.
– Bashkëpunimi i Partisë Komuniste me elementët e paparti gjatë luftës nacionalçlirimtare ka qenë për oportunitet dhe jo i sinqertë, bashkëpunim sa për të i shfrytëzuar ata gjersa të merrnin fuqinë në dorë. Kur Partia mori në dorë fuqinë elementët e tillë i flaku.
– Mendoj se Shqipërisë do të i ishte përshtatur një regjim me formën e Demokracisë perëndimore. Unë dëshiroj të mëkëmbet në vendin tonë një sistem i tillë.

  1. b) Për politikën Ekonomike :

– Shtetëzimin e ekonomisë së madhe e kam gjetur me vend, ndërsa shtetëzimet e industrisë së vogla e kam gjetur si një masë të precipituar. Ne mbrojmë pikëpamjet e iniciativës private dhe kishim mendim se për drejtimin e ekonomisë duheshin njerëz kompetent, teknikë, financier profesionesh gjegjëse etj.
– c) Për Politikën Arsimore :
– Unë konstatoja në politikën arsimore faktin që në shkolla jepet një edukatë marksiste, dhe mendoja që atje duhej të jepej një kulturë e përgjithshme . Selaudin Totos dhe mua nuk na pëlqente që rinia të edukohej me një edukatë të imponuar komuniste dhe kemi qenë të mendimit që në shkolla të mos imponohej një edukatë ideologjike.

  1. d) Për Politikën e Jashtme :

– Kërkonim një politikë më të moderuar pse kështu do të ishim njohur si anëtar në Organizatën e Kombeve të Bashkuara etj. Ishim të mendimit të ishim më korrekt me shtetet me të cilat ishim në aleancë. Qeveritë janë të përkohshme shteti mbetet. Jo Jugosllavia të na përfaqësoj në Organizatën e Kombeve . ”

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s