Et’hem Haxhiademi , “Ati i Tragjedisë Shqiptare”

12297990_760490720745978_1237480446_o

Dr.Shefqet Deliallisi .

Et’hem Haxhiademi , “Ati i Tragjedisë Shqiptare” sic e cilëson Lasgush Poradeci, në intervistën : ‘ Gjuha Letrare : të preferohet dialekti i Elbasanit,ndër të tjera thotë :

“ Nëse veriu ka nxjerrë Budin dhe Bogdanin, Elbasani ka qit Dhaskal Todhrin.
Në kohrat e afërme dhe para se të mblidhej Kongresi i Stambollit, dhe para se të dilnin shkrimtarët toskë, Elbasani ka pasur Kristoforidhin, dhe në kohrat t’ona Aleksandër Xhuvanin… Elbasani , ka qenë qendër me rëndësi e lëvrimit të gjuhës shqiptare që nga kohrat e vjetra dhe ky aktivitet është çfaqur me mjete efikase : me klube, me fletore(gazata), me revista, me libra. Ky punim i vazhdueshëm ka formuar një traditë të forte dhe të çmuar….”

“Dialekti i Elbasanit është bashkimi natyral i dy dialekteve të mëdhenj : toskërishtes dhe gegnishtes. Në pikpamje morfologjike dialekti i Elbasanit është toskërisht, dhe në pikëpamje fonetike është gegënisht.”

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s