Gëzuar festën e Flamurit Familjes më të nderuar të kombit Shqiptar. .Familjes së themeluesit të Shtetit shqiptar Ismail Bej Vlores

Të gjithë shqiptarëve, kudo që ndodhen, brenda dhe jashtë trojeve, i uroj nga zemra Gëzuar Festën tonë Kombëtare, Festën e Flamurit Kuq e Zi, të cilin, më 28 nëntor 1912 pati nderin kombëtar ta valviste për herë të parë të lirë e të pavarur Ismail Qemal bej Vlora, mbështetur nga mbarë populli shqiptar, nga patriotë e luftëtarë që sakrifikuan gjithshka për të na lënë trashëgim një shtet. Atë 28 Nëntor shqiptarët ishin bashkë, një trup i vetëm si rrallë herë në Historinë tonë Kombëtare. Le të na shërbejë kjo Ditë si shembull, neve dhe brezave që do vinë, për tu bashkuar e për të qenë përherë të bashkuar. Lavdi për jetë të gjithëve që luftuan e punuan për kombin tonë; Rroftë Shqipëria jonë; Rroftë Flamuri ynë Kuq e Zi… / Me urimet më të mira për ju: D.
(portreti realizuar me rastin e 100-vjetorit nga artisti E.Valle)

foto di Darling Ismail Vlora.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s