29 Netori dite e zise kombtare te pushtimit komunist,nga Keda Kaceli;

Ne diten e zise kombtare te pushtimit komunist nuk desha me shkrujt kurrgja. E sot qe kaloi, dy gjona do i them. Ju komunistet ju njoftem prej 70 e ma vjet e pershtypje nuk me bejne as krimet jo ma medaljet tuaja qe kullojne gjak martiresh. Me dekoraten per hetusin e At Zef Pllumit (dhe jo Pellumbit!!!) kjo qeveri, me medaljen per torturuesit si Shyqyri Çoku, demaskoi se fundmi edhe ideologjikisht, vetveten dhe mbeshtetesit e saj. Perfaqsuesit dhe votuesit. Ato guximtaret me kobure e imunitet parlamentar por edhe minjte e trembur e krimbat e uritur. Jo jo, jo friken time, jo zbrapjsen time, jo zhgenjimin tim, e as urrejtjen time, por perbuzjen time keni, neverine time, angazhimin tim per t’iu rrezuar, forcen time dhe te miqve per te treguar, per te deshmuar e per t’i kallezuar botes historine dhe te Verteten. Drejtesine tuaj nuk e duam. Por mos mendoni se keni fituar.

Vargjet e Poetit dhe Atdhetarit te Madh At Gjergj Fishta jane per ata qe s’po gjejne ku me u frymzu.

Çohi Te Dekun

E n’kjoftë se lypet prej s’hyjnueshmes Mni,
Qi flije t’bahet ndo’i shqyptar m’therore,
Qe, mue tek m’kini, merrni e m’bani fli
Për shqyptari, me shue çdo mni mizore. –
Oh! edhe pa mue Shqypnija kjoftë e rroftë,
E nami i sajë përjetë u trashigoftë!
Po: rrnoftë Shqypnija! E porsi krypa n’Dri
E porsi krandja e that n’nji flakada,
U shoftë me arë, me farë me mal e vrri
Kushdo shqyptar, qi s’brohoritë me za,
Kushdo shqyptar, qi s’brohoritë me uzdajë:
Oh! Rrnoftë Shqypnija! Rrnoftë Flamuri i sajë!

Ieri 29 novembre, era il giorno più tetro della storia albanese, l’invasione comunista del 1945, e io non volevo scrivere nulla. Due cose però oggi le dico. I comunisti li abbiamo conosciuti per oltre 70 anni e sappiamo che non si smentiscono mai. Non mi fanno più impressione i crimini figuriamoci le medaglie che grondano sangue di martiri. Per intenderci il governo “socialista” ha dato la medaglia al valore al torturatore di Padre Zef Pllumi. Questo governo decorando torturatori come Shyqyri Çoku, smaschera in fine, anche ideologicamente se stesso e i suoi sostenitori. I rappresentanti ed i propri elettori. Quei coraggiosi armati dell’immunità parlamentare ma anche i topi spaventati e i vermi affamati. No no, non avrete la mia paura, la mia resa, la mia delusione e nemmeno il mio odio, ma il mio scherno, il mio disgusto, il mio sdegno e il mio impegno per farvi cadere, avrete in tutta risposta la forza di raccontare mia e degli amici come me, di testimoniare e mostrare al mondo la storia e la Verità. La vostra giustizia non la vogliamo. Ma non pensate di aver vinto.

I versi del Grande Poeta e Patriota Padre Gjergj Fishta sono per coloro che non sanno dove trarre ispirazione

Advertisements

Një mendim mbi “29 Netori dite e zise kombtare te pushtimit komunist,nga Keda Kaceli;

  1. Respekt!! Fara komuniste rritet vetem neper halerra …… Kujt ia kerkoni demokracin komunizve … Ujku qimen e nderron po zakonin se harron .

    Jeni pakica nuk fitoni dot , nuk I hyet detit me Kemb .

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s