Shqiperia ben kthesen drejt Kines dhe Rusise ,Dekoron gjith Sigurimsat dhe diktatoret ;

 

20150801_222533_12924Me rastin e 70-vjetorit të pushtimit te Shqiperise nga kolera e kuqe komuniste , Ministria e Mbrojtjes akordoi rreth një vit më parë për 1.000 veteranë të LANÇ-it, “Medaljen e Mirënjohjes”. emra të papublikuar më parë, ku bien në sy një sërë personalitetesh por edhe funksionarësh të lartë të nomenklaturës komuniste, ish-punonjës së Sigurimit të Shtetit, prokurorë e gjykatës. Ndër 1.000 veteranët e dekoruar janë gjithashtu edhe ish-presidenti, Alfred Moisiu dhe Naile Gjinushi, e ëma e politikanit Skënder Gjinushi, si edhe Vito Kapo.
Pjesë e kësaj liste është edhe Hajro Shyti, doktori kardiolog i Enver Hoxhës, si dhe Duro Shehu, vëllai i Mehmet Shehut, apo Sabaudin Xhuglini, kushëriri i parë i Nexhmije Hoxhës. Pjesë e listës së veteranëve të dekoruar është edhe Bardhyl Erebara, themeluesi i Debatikut (Djemtë e Bashkuar, Anëtarë të Ideve Komuniste), konstitucionalisti Njazi Jaho, redaktorët e statutit të PPSH-së, Ngjeli Toka dhe Pali Pejo, historiani Arben Puto si dhe Ilo Kodra, shefi i kabinetit i sekretarit të Komitetit Qendror të PPSH-së.
Me “Medaljen e Mirënjohjes”, Ministria e Mbrojtjes ka dekoruar edhe zv.ministrin e Minierave në diktaturë, Haki Gjondedaj por edhe Shaban Bardhin, korrierin e luftës të Myslym Pezës, si dhe nipin e Enver Hoxhës, Luan Omarin apo edhe Liri Belishovën, drejtuesen kryesore të PPSH-së e më pas të arrestuar po nga komunizmi. Në listë janë gjithashtu edhe Sabrije Subashi, strehuesja e Enver Hoxhës gjatë LANÇ-it, akademiku Ylli Popa, mjaft ish-ambasadorë në diktaturë etj.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s