Endrra ime te behesha studen ne moshen e rinise nuk u realizua kurre;

1916377_1102535538362_7340375_n

Ishte viti 1987 ,,,,e dija qe per mua nuk kishte te ardhme ne shqiperi …mora nje vendim te rrezikshem ne ate kohe ..te trokas ne zyren e komitetit te partise ne librazhd..dhe pse ajo dere per mu nuk u hap kurre ..doja me cdo menyre td vazhdoja shkollen e larte..arrita te trokas ..kur papritur dikush me kapi per triken time qe me terhoqi aq fort sa ma grisi ..me kapi per krahu dhe per shkallesh me nxori jasht ne trotuar…ik kulak me tha .ik nip i nezir muzhaqit se burgu ju pret juve ….fillova te qaj dhe shterngoja fort ne dore fletoret e mija me poezi…papritur dikush me afrohet ..me ve doren mbi koke ..kthehem ashtu i perlotur ..nje burre me kollare ..cke me thote pse qan ….vazhdon…… Me triken time te grisur fshiva lotet ,, dhe shikova burrin qe mu afrua ,,i themm ,,po ja un dua te vazhdoj shkollen por nuk me lene ,, dhe pashe qe syte e tij u drejtuan tek fletoret e mija qe un i shterngoja fort ne dore ,, nga je me thote si e ke emrin ,, i pergjigjem ,, Kujtim ,, KUJTIM CEKANI ,, nga polis gurshpata ,, me thote ,, e pse nuk te lene te vazhdosh shkollen ,, i them ,, sepse gjyshi im ka vdekur ne burg dhe dajat e mi i kan pushkatuar ,, pashe qe burri me kollare u nxi me shume se c’ishte ,, pashe qe po shikonte perqark me bisht te syrit ,, pastaj me tha pra je kulak , po i them po cfaj kam une ,,ne shkolle mesimet e partise mesohen , ai me pergjigjet e di partia pse ti nuk shkon ne shkolle ,,ok,,
me thote ,, po ato ne dore cfar i ke ,, i them un shkruaj ,, shkruaj poezi,, cdo nate un shkruaj ,, per zogjt ,, per lulet ,,per pranveren ,, me thote ,, po per partine shkruan ,, po ja nuk me le te shkoj ne shkolle i them ,, degjo djalosh me thote ,, do mundohem te te ndihmoj ,, por me nje kusht.. fletoret e tua do te mi leshe qe un ti lexoj ,, pastaj do te vish te me takosh dhe flasim ,, un jam kryetari i lidhjes se shkrimtareve te rrethit te librazhdit ,, e kam emrin Koci Petriti,, ok i them ,, te lutem me ndihmo dhe fletoret e mia mos mi humbesh ,, mos ki merak me thote ,, ishte shtator i vitit 1987,, shkollat kishin filluar ,, u nisa ne drejtim te fshatit tim nen shiun qe binte me triken time te grisur pa fletoret e mia ,, vetem kur shkova ne shtepi ne oren 5 mbas dite u kujtova qe isha dhe i pangrene ,, nena me priti me lot ne sy dhe me tha ,, he more Bire se nuk ke ce do shkollen e ketyre qeneve ,, Imagjinojeni vete si ndjehesha,, nuk me hiqej nga mendja nga burri me kollare te zeze qe me mori fletoret e mija,, nuk me hynte asgje ne sy ,, afrohesha te bufeia qe kishim ne dhomen e pritjes ku un mbaja ato pak libra qe kisha mundur te blej ,,me kujtohet iliada ,,odisea,, shtepia e shpirtrave ,,etj,, u be naten shpejt ngaqe binte dhe shi , me kujtohet si tani qe mu desh te hipja mbi cati per te zene nja dy a tre cika shiu qe derrasat e vjetra dhe te cara nuk mbanin me ,,mbasi nena na dha per te ngrene vellaj dhe motra me e vogel u shtrine per te fjetur ,,nena u ul per te bere corap ,, un mora nje fletore te re dhe fillova te shkruaj ,,
nena me tha ,, he kujtim do ti lexosh nenes cfar po shkruan ,, ishte e para qe degjonte gjithmon cfar un shkruaja ,, dhe thoshte te keqen nena ,, o kujtim o zemer trim ,, gjithmon do me zinte gjumi mbi librat e mia ,, nena me therriste ,, ngrihu tani eshte vone ,, dhe un i pergjumur futesha pran vellait tim qe te ndiheshim ngrohte ,,dhe her pas here ndjeja nenen qe vinte dhe na mbulonte ,,
e nesermja ishte si e djeshmja pa ngjarje ,,vec me trishtim dhe frike se a do mundeshim te hanim ate dite dhe a do mundeshim te siguronim ndoj pal cizme dhe te vjetra me pulla mjaftonte qe mos te na lageshin kembet ,, me kujtohen sandalet e mia qe ishte veshtire te kuptoje ngjyren orgjinale duke ngjitur copa siper ngaqe keputeshin pa mbarim ,,
cdo dite do te shkoja te merrja buke un te furra e kopratives ,, dhe ky ishte nje nga problemet me te medhaja ,, duhet te merrnin buke te gjithe te tjeret dhe mua me jepnin cte ngelte,,me e zeza ose me e dermuara ,, ti kulaku me thoshta ajo qe shiste buken nuk mund te marresh buk para te tjereve ,, ngaqe ajo ishte dhe komuniste ,, shum here nuk ngelte asgje ,, cte beja ,, futesha ne furre ku gatuheshin buket ,, furrxhiu qe e dinte historine ,, me kthente krahet dhe bente sikur nuk me shikonte ,, un merrja dy ose tre buke nestive dhe ikja me nxitim ,, darka e siguruar ,, nje poezi trishtimi me shume ,, nje nate qe ngelte pas ,, nje dite tjeter per tu perballur
Jo me larg se 5-6 dit nga dita qe ai tipi me mbajti fletoret ne librazhd ,,korrjeri i fshatit me lajmeron dhe me thote qe te kerkojne tek zyrat e fshatit ..shkoj dhe te zyrat e koperatives me ndalon operativi i zones ………… Ti je Kujtim Cekani me thote ,po i them ,hajde ketu me thote ,,,me fut ne nje zyre me veshtron me ata syte e kuq ,,dhe me thote ,,ti je ai problematiku i partise ne ngurshpate ,,do ta shohim mire punen tende , e shikova me percmim dhe i thas ,, un skam bere asgje ,, posho me thote ,, duart mbrapa ,, ngrihet me nxitim dhe me ve hekurat ,, o zot kercitja e prangave me beri te me dridhet trupi ,, ate cast u hap dera dhe fillluan te hynin njeri pas tjetrit ,,,pergjeqesi i sektorit..kryetari i keshillit ,,komunistja e betuar shitsja e bukeve,,kryetari i koperatives kryetari i keshillit te bashkuar dhe nje peron shum i afert i imi,,, Ishikoj fytyrat e tyre me ralle ,,c’te shikoje donin te me perpinin me sy ,,he more bukurosh me thote kryetari i keshillit ,,ja arrite kesaj dite ,,,kulak i qelbur me thote nje person tjeter qe ishte nga fshati i dajave te mi ,,tia dini per faleminderit partise ju se po te ishte per mua un do tju piqja te gjall ne hell juve ,, E mblodha veten ,, i shikova pastaj thash ,, un skam bere asgje ,, ckeni me mua ,, pushoooooo me bertiti njeriu im ,,merre dhe fute ne burg i kthehet ai operativit ,,ky po na shkaterron rinine ,, ne burg atje e ka vendin ,, pse i them pse jam nipi i babes tend ,, ai u turr te me qelloj por dikush i doli para dhe e mbajti,,mes ulerimash dhe sharjesh me mbaten aty nja 1 ore me hekurat mbrapa ,, pastaj dolen nje nga nje dhe operativi mi hoqi hekurat dhe me tha ,,do me rrish ne dispozicion se me ty kam goxha pun ,,dal nga zyra e kryesise dhe nisem ne drejtim te furres se bukeve ,,kruetari i keshillit te bashkuar nje djal i ri ,,me thote kujtim ,,degjo ,,te ka erdh emri per ne burg ,,un nuk kam cte bej do me detyrojne te firmos ,,ti e di cdo te besh gjej rrugezgjillje ,, e shikoj dhe nuk i fola por ndalova ne kembe dhe fillova te shikoja te gjith njerzit rreth dhe perqark ,,dhe te gjithe filluan te me dukeshin miza bageti ,,o zot cfar urrejtje me hypi ,, sepse ne te vertete askush nuk me fliste ,, e kush guxonte ti fliste nje kulaku ,, shkoj me nxitim ne drejtim te furres ngaqe filloj nje shi dhe ra mjergulla ,, futem brenda ,, dhe i them furrxhiut ,, qe ishte nje njeri i mire ,, me duhen 3 buk ,, nuk kam lek por do ti bie ,, nuk me kthen pergjigje por me kthen kurrizin ,,i marr buket dhe dal me nxitim ,,nuk di si e bera rrugen deri tek shtepia ,, sapo u futa brenda nena me thot a erdhe o shpirt i nanes ,,sa shum u vonove vdiqem per buk ,,eh moj nene i them po ja mezi gjeta lek per buket ,, nuk i tregova se cme kish gjetur ,, kjo histori me operativin dhe hekurat vazhdoi per shum kohe ,, por un kurr nuk i tregova nenes ,, cdo dit e me shume mendoja ikjen nga shqiperia ,,nuk i flisja me askujt dhe urreja fytyrat qe me dilnin perpara – historia vazhdon……………………. . Historia vazhdon ,,,,,,,,Eh ato vite ,, nganjehere mbyll syte dhe kam frik ti hap ,, valle iku me te vertete ajo kohe ,, sa kohe e veshtire sa kohe e dhimbeshme ,, aq shume dua te tregoj dhe te flas ,, per ato kohe te veshtira nuk dua te me shpetoj asgje as edhe nje presje ,,,rinia ime e shkrete ,,e varfer pa pantallona ,pa kepuce , me gishtrijte e kembeve te zbardhur nga lageshtira ,, ma sandale plastike te ngjitura saqe ishte e veshtire te dadhoje ngjyern reale te tyre me pantallonat me arna ,, eh rinia ime e shkrete ,, me barkun qe me gerhiste gjithmone ,, nga urija , eh rinia ime si u kacavirre per te mbijetuar ,, por cdo gje e keqe ka nje te mire ,, Nena ime Babai im ,qe i kisha ,, qe me donin ,, qe me mbushnin boshllekun.. Nena ime ,, Nena ime,, Nena ime ,,nje fjal e saja me mbushte me shprese ,, EPO KJO NATE E ERRET DO TE MBAROJ NJE DITE ,, DHE TI KUJTIM I NENES DO TE SHKOSH NE SHKOLLE DHE NJE DITE DO TE BEHESH DIKUSHI ,,SHKRUAJ TE KEQEN NENA SHKRUAJ ,,Ah nate e erret sa shume qe zgjate saqe i hengre jeten prinderve te mi dhe mua ma more femijerine ,, ah nate e erret za e zaze qe ishe aq sa e zeza jote ka ngele gjithandej dhe me veshtersi lahet .,,ah nate e zeze sa te zeza prure ne ket vend ,,ishe vetem femije dhe me bere te iki nga vendi im ,, un kisha nje enderr ,, por te shohesh enderra ne net te zeza eshte tmerr ,,endrra ime te behesha studen ne moshen e rinise nuk u realizua kurre,,, fletoret e mia u lexuan nga erresira ,,rrjeshtat e mi u vrane syte faqezijeve dhe ata me donin me cdo kusht te me perpinin ne humneren e zeze ,, ata nuk e donin dritet se drita i verbonte i vdiste ,,un tashme vendimin e kisha marre ,, duhet te shpetojapzeze para se me perpinte erresira ,,historia vazhdon…

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s