Edhe të grabisnin pasurinë, edhe të bënin armik!

Edhe të grabisnin pasurinë, edhe të bënin armik!

Lliko Meshinit, nga një familje e nderuar, të cilit pasi i kishin shtetëzuar pa shpërblim tufat e mëdha të bagëtive më 1948, i refuzohej heqja e cilësimit kulak.
Byroja e komitetit të partisë Përmet i raportonte Byrosë Politike të K.Q.P.P.Sh arësyet:
“ Lliko Meshini nga katundi Malëshovë, frymë 23, kurorë 4, rrjedh nga një familje e pasur fshatare. Në kohën e Zogut në fshat ka pasur influencë,…. janë marrë me blegtori, ka pasur 1000 krerë bagëti, 4 qe, 1 mulli, 1 lopë, 2 kafshë …. gjatë luftës ka mbajtur qëndrim indiferent, nuk ka kontribuar për lëvizjen nacional çlirimtare … Mbas çlirimit i pakënaqur, i janë shtëtëzuar bagëtitë dhe është prekur nga kjo…. Byroja e Komitetit të Partisë duke parë se plotëson të gjitha cilësitë e një kulaku vendosi që të mos i hiqet cilësimi si kulak”. (A.Q.Sh, Fondi 14, Viti 1952, dosja 270, fleta 2).

foto di Xhafer Sadiku.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s