Rebelimi i Shkodrës, foto tronditëse të kufomës së Arben Brocit ,nga Besnik Aliaj .

Rebelimi i Shkodrës, foto tronditëse të kufomës së Arben Brocit

Postuar më: 06 Dhjetor 2015 19:55

KUJDES! PAMJE SHQETËSUESE!

Besnik Aliaj ka publikuar në profilin e tij në Facebook një seri fotografish historike të realizuara nga Janis Dhimou, të cilat janë unike dhe të papublikuara më parë, lidhur me Shqipërinë dhe pragun e ndryshimit të madh: fundin e viteve ’80 dhe fillimin e atyre ’90. M

“Nuk ka nevojë për komente pasi secili mund të nxjerrë vetë konkluzuionet e tij për ndryshimet”, – shkruan Aliaj.

Në pjesën e fotove të vitit 1991, dallohen protestat anti-komuniste që shpërthyen në Shkodër, si dhe kufoma e të ndjerit Arben Broci, martirit që ra dëshmor për idealet e demokracisë, si dhe martirëve të tjerë Bujar Bishanaku, Besnik Ceka dhe Nazmi Kryeziu, të vrarë gjatë protestave të 2 prillit 1991.

arben

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s