Jozefina Çoba Topalli Me Presidentin e Bundestagut Norbert Lammert. Berlin , dhjetor 2015!

Jozefina Çoba Topalli


Me Presidentin e Bundestagut Norbert Lammert. Berlin , dhjetor 2015!

“Jane rreth 70 mije bashkekombas te mij qe kane kerkuar azil ketu ne Gjermani gjate nje kohe kaq te shkurter. Eshte gati e pabesueshme, sesi, njerez qe nuk njihen me njeri-tjetrin, te vendosin njekohesisht per t’u larguar nga vendi i tyre.
Pyetja eshte PSE?
PSE tani?
Kjo eshte nje arsye tjeter perse Shqiperia eshte ne udhekryq.

Nese dikush do ta kishte parashikuar kete dy apo tre vjet me pare, do t’i kisha thene se eshte cmendur dhe do te vija nje bast te humbur.

Megjithate, ne vendin tim ka nje fjale te urte te popullit: guri i rende peshon ne vend te vet.
Pesimizmi nuk eshte as zgjidhje, as alternative.
Zhgenjimi dhe pesimizmi luftohet vec me shprese.

Pas 25 vjetesh, ne shqiptaret, kemi pjekurine e mjaftueshme per te kuptuar se cfare nuk duhet te bejme.

“Mos i jepni besim te korruptuarve”.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s