DEKOROHET GJYKATSJA QE VARI HAVZI NELEN. FATMIRA LASKA MERR ÇMIMIN “TOGA E ARTË 2015”

dosjet

DEKOROHET GJYKATSJA QE VARI HAVZI NELEN.

FATMIRA LASKA MERR ÇMIMIN “TOGA E ARTË 2015”

Nuk kane te ndaluar dekorimet dhe nderimet e autoreve te krimeve te komunizmit.
Nje nga gjyqtaret qe vendosi dënimin me vdekje ( varje ne litar ) te poetit antikomunist Havzi Nela është nderuar dy dite me pare me çmimin “Toga e Artë 2015”

Shoqata e Avokatëve Penalistë ka nderuar Laskën , tashme avokate me çmimin ne fjale .
Cmimi është dorëzuar nga kryetari i kësaj shoqate Saimir Visha, në ceremoninë e dhënies së çmimeve “Toga e artë 2015” organizuar në Tirane.

Laska është një nga tre gjytarët që firmosën në Gjykatën e Lartë vendimin me vdekje ,varje ne litar, te poetit antikomunist ne vitin 1988 ne Kukës .

Anëtar nderi i kryesisë se kësaj shoqate është edhe gjyqtari tjetër qe firmosi ketë vendim Femi Abdiu .

Nderimi i gjyqtares qe vari Havzi Nelen behet ne një kohe kur politik dhe opinionin publik janë përfshire ne një debat te ashpër për nderimin dhe dekorimin nga qeveri te disa prej i autorëve te krimeve te komunizmit.
Laskaj me gjithë vendimin për varjen e poetit antikomunist ka bere një karrierë te shkëlqyer edhe demokraci .
Ajo e arrite deri ne drejtuese e Inspektoratit të Lartë të Deklarimit, Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave .
Për varej e Havzi Nelës ka firmosur edhe i ati i kryeministrit Edi Rama .Kristaq Rama.

foto di Urim Gjata.
foto di Urim Gjata.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s