Leter per Ben Blushin .Nga Kujtim Cekani .

 

1916377_1102535538362_7340375_n

Leter per Ben Blushin .

Pershendetje ,Deputet Blushi
Quhem Kujtim Cekani, jam nga nje fshat i Elbasanit dhe pikerisht nga Polisi .
Te kam pare shum here ne Parlament duke folur dhe me ke bere te dyshoj je i majte apo i djathte ,
Un jam arratisur nga Shqiperia para 1990 dhe nuk e dija kush ishit .. duke pare autobiografine Tuaj e duke Lexuar zbulova qe Ju ishit nipi i Dhimiter Shuteriqit .

Ehh si Qenka kjo dynja ,Gjysherit tane kan qene takuar ne dite te veshtira dhe kan lene nje hesape te pambyllur ,dhe ne largim brezazh po kumunikojne niperit .

Gjyshi im Ali Cekani ,ka qene Kr,Ballit Kombetare per Komunen Polis.Shtabi i Ballit ishte ne Elbasan .Kryetari per Ballin ne Prefekturen Elbasan ka pas qene daja im Nezir Muzhaqi , keto gjera Ju Deputet Blushi i dini shume mire nga historia e vertete e Elbasanit qe besoj duhet ta njihni shume mire .
Babai im ne ato kohe ka qene 15 vjec dhe rrinte mbas Gjyshit,.
Ja cna tregonte gjithmone .;Nje dite tek Shtabi i Ballit erdhi nje plake duke qare ,, dua te takoj daj Aliun i tha rojes , e lan te vinte sa erdhi Gjyshi i foli , cke qe qane , ahh more daj Ali me kan kapur gjermanet djalin ,, aman te lutem ma shpeto Gjyshi qe njihte gjith Elbasanin dhe njihte shume mire familjen Shuteriqi  Bisedon me Nezirin , Vishet merr disa Balliste me vete shkojne tek komando e Gjermaneve dhe me nje perkthyes ju thone qe ata qe keni kapur sot nuk jan komuniste por balliste , ndermjet te tjereve Babai kujton Kajo Karafilin ishin 6..7 veta ,, i nxjerrin i shoqerojne ne Polis Mirake tek Myftar Hoxha duke i strehuar,kuruar ku tregon se Gjyshi juaj ishte edhe i semure i ftohur dhe me kolle , Vete babai im i ka shoqeruar deri aty ku i Ati ja keshilloi .(Ka patur nje marreveshje qe  te mos demtohej populli ndermjet Gjermaneve dhe Ballit.E njejta gje ndolli edhe ne France sepse Gjermanet ishin te armatosur rende dhe populli Shqiptare ne ate kohe ishte afersisht 800 mije ,njemiljon banore ).

I nderuar Ben Blushi , ben mire qe te gjesh mire ne kete dynja , keshtu ishte tradita e Shqiptarit gjendju mikut ne dite te veshtire .

Mbas luftes Shqiperia u pushtua nga Komunistet sepse keshtu me thoshte Babai , kur do te clirohemi nga ky pushtim i kuq.
Menjehere mbas luftes Nezirin e Varen ne Litare Gjyshin e Arrestuan dy daja te tjere u pushkatuan pa gjyqe ,te tjere u internuan ne Berat pastaj ne bence ne Tepelene etjj.. po le te dalim tek Gjysherit ,

Gjyshi im u burgos per te dyten here ,akuza ishte pervecte tjerave ,kishte strehuar Alush LLeshanakun dhe Rexhep Kasan te hedhur me parashute ne malet e Polisit nga Avione Angleze , Babi im ka shkuar ti marri nje firme Dhimiter Shuteriqit qe ti lehtesonin sadopak burgun Gjyshit Ali Cekanit ,, Negative ,, i tha Babit tim Nuk Ju Njoh..Babai im kembengul qe Ai vete e kish Shoqeruar per ne Polis Por Dhimitri i thote Dil nga Shtepia se thirra policine .
.. Si perfundim Gjyshi im Vdiq ne Burgun e Vjeter te Tiranes ,DHe sot nuk dime vend varrimin e Tije ..
Deputet Blushi .. Gjyshi Juaj ka vdekur dhe ju e dini varrin e tije , dhe kam idene qe ndonjehere i shkoni tek varri . i vini ndoje lule apo i kendoni ndonje poezi ,
E cte them un per Gjyshin tim , PervecDosjes se akuzes e firmosur nga Mehmet Shehu ,deshmive fallse gjyqit qesharak ,, nga burgu i Tiranes asnje Dokumetn , kur ka vdekur Babi im ka shkuar te terheqi trupin , Futu ti ne burg bej vitet e burgut qe i kan ngelur dhe ju japim trupin , qe duhet te ishin edhe nja 20 vjet ,
Keshtu shkuan punet Deputet Blushi . i Juaji ne shtepi imi ne Qeli .
Doni ta dini edhe si ka vdekur ,, Takoj Tomorr Alikon Deshmi e gjalle sapo e pa foton e gjyshit tim ,pa ja thene un emrin ,, Ky eshte Ali Cekani me tha , u cudita Deputet Blushi ,
Efuten ne nje biruce me uje dhe e kan lene pa buke deri sa vdiq . mu droll trupi dhe sa here kujtoj Gjyshin me kesulen e tije te bardhe gjithmon me vjen ndermend historia me Dhimiter Shuteriqin .

Kohe e Vite kan kaluar Deputet Blushi por Ti ke patur nje gjysh qe te ka marre ne krahe te ka perkedhelur ,ndersa un jo , Ai imi i shpetoi jeten Atij tendit , fati jot , te kishe nje gjysh , ndersa Ay Yti jo , mohoi gjithcka .
Ti je bere deputet , shkrimtare , Edhe un Shkruaj Blush qe i vogel ate pune kam bere por quhesha i nipi i Kryetarit te Ballit te vdekur ne Burg .. ndersa Ti i nipi i Atij qe mohoi gjithcka i nipi i komunistit .. Ti u bere Deputet un kam ngel ne kurbet ,
Deputet Blushi bej ate qe gjyshi nuk e beri kur gjyshi im kishte nevoje per ndihme . Bej qe ti gjendet varri , ashtu si ti shkon tek varri i tendit te shkoj dhe un tek varri i gjyshit tim ,
se atje pertej sigurisht ata jan takuar dhe atje patjeter i rregullojne punet. Ehhh Ai imi ka vite andej do ket zene miq e shoke kushedi si e ka pritur ate tendin ,,Ka qene burre gjyshi im kur ishte kendej dhe thon qe burreria ngelet edhe andej ,
Se ne kete Dynja Burreria trashegohet .. po Ty c’te kane trasheguar Deputet Blushi .

Advertisements

10 mendime mbi “Leter per Ben Blushin .Nga Kujtim Cekani .

 1. Kujtim, a mund te behen MIQ, Plaku dhe Gjarperi, qe i mbyti djalin atij plaku, ndersa plaku qe deshi ta vriste, kur gjarperi i fut nen gur ? Plaku i tha gjarperit : – Dil, o gjarper, se ne do te behemi miq. – Si mund te behemi miq ? – iu pergjigj gjarperi – une te helmova djelin dhe ti me kepute bishtin ?! A mundet tani, qe ne te behemi miq ?????

  Pëlqejeni

 2. Teksa lexova sa siper ,ndej keqardhje te thelle per te gjithe ata qe kane vuajtur, vrare, denuar,debuar,masakruar,e ku ta di se sa e sa gjera duhet te shkruaj.
  Por ajo qe me vjen ne mendje eshte vetem nje fjale,”Fatkeqesi me te madhe se te kesh KOMUNIZMIN mbi koke nuk ka”
  Kjo eshte ajo qe po vuajme ne shqiptaret.
  Blushi, e Blusherat, e lloji lloji nga soji i ketyre ne kete vende ka me qindra e me mijera,ndaj ne lengojme si shoqeri, si shtet.
  Kur Djali ose me mire do te ishte Djalli i Kristaqit Edveri eshte ne krye te shtetit, qe po debon shqiptaret me keq se Asadi Sirianet

  Pëlqejeni

 3. i nderuar dhe i respektuar kujtim une jame nje pasardhes i nje familje te vuajtur si ajo e jotja dhe e coptuar ne 2 pjese por une bej pjese nga ana jote e lexova me kujdes dhe me beri shume pershtypje historia mu renqeth trupi kur e lexova se eshte gje shume e fëlliçur pabesia dhe me dha te kuptoj qe e verteta vonon por nje dite del!! eksiston nje deshmitare i ktyre historive , nje dyshmitare qe i din kto gjeraedhe se ne moshe shume te shtyer 100 vjeç por qe memorjen e ka te paster sepse ka qene mik i disa nga ata qe u hodhen nga ai avioni famekeq anglez per te kryer detyrat qe u ishin dhene por qe nuk funksionoi me Alushì dh Rexhepi pastaj ishte Xhevdet Blloshmi dhe Nue Melyshi(sot igjalle akoma) me vjen keq shume per ata që dhane jeten (gjysherit tane)ata që e vuajten 50 vite (baballaret tane) dhe neve qe shkuam pothuajse nje brez i derdhur neper kurbete sikure te mos kishim ekzistuar fare pasi brezi qe po vjen pas nesh nuk do ta kete haberin per kto gjera se do ju duken si perralla por di te them se gjaku i te gjithë atyre njerzve te ndershem qe derdhen per nje shqiperi te lire nuk do ta lejë ate vend qe te ece perpara me njerz si ata que qeverisin shqiptaret she shqiperine?? te pershendes Z.KUJTIM

  Pëlqejeni

  1. Edhe unë nipi Lek Nrec Lekgeges e Lexova me rrenqethje kete shkrim pasi edhe gjyshi im Lek Nreca unë burgos dhe iternua se priti dhe përcolli Alush Lleshanakun nderkohe që gjyshi po ua gjukonte gjykatësi I tha përse se preve në bese ta derzoje Alushin gjyshi ju përgjigj po ta prisja atë në besë të pres në besë edhe ty po të më vijë mysafir në shpin time rrespekte për familjen tuaj Kujtim Cekani dhe shumë familjeve të vuajtura nga ai sistem famë keq që për fat të keq bijtë e te kuqeve po e drejtojne sot atdheun tone me rrespekt Gasper Pashk Lek Lekgega Austin Teksas usa

   Pëlqejeni

   1. Mendoj se ajo qe eshte e pabesushme eshte ajo qe komunistat kane kryer kunder shqiptareve qe nuki ishin ne krahun e tyre dhe qe para shiperise nuk vin rusin ,serbin etjer.
    Aj qe komunista shqiptar kane kryer kunder shqiptarve te cilit ishin te te njejtit gjake vetem pse kete e kerkonin armiqt e shiperise eshte e pabesushme .Te theme te drejten kisha degjuar shume raste kur jane torturuar shqiptaret vetem pse nuk ishin perkrahes te rrymes komuniste pavaresisht se ata ishin nacjonalist qe mbronin intresat e e kombit por te them te drejten ate tortur qe ka vuajtur Gjyshi juaj nuk e kisha degjuar .
    Une ju vleresoj per kurajon tuaj per ti then gjerat ashtu si jane.Komunizmi eshte hipokrizi.Edhe bijet dhe niprit e tyre nuk jane me pake hipokrit nga etrit dhe Gjyshrit.
    nje njeri I shquar ka deklaruar kur eshte pyetur se kush eshte vetija me e keqe qe ju urreni te njerzit se —vetija me keqe te njerzit qe une mendoj eshte __ mosmirnjohja –
    Kujtim ju Pershendes kjo veti eshte e kudogjendur fatekeqesisht ne shoqerin Shqiptare .

    Pëlqejeni

 4. E lexova edhe une me shume vemendje dhe per momentin sepse pak a shume te asaj shtrese persekutimi e vuajtjesh i perkasim dhe neve, asgje tjeter sme erdhi në mendje pervec se: Sa popull I shtypur e I vuajtur qe jemi ku akoma vazhdojne ti votojne kto djem, nipa dhe sternipa te ketyre njerezve te pa shpirt e te pamoralshem edhe sot në kto 25 vite demokracie në ate vend te mallkuar.

  Pëlqejeni

 5. Te gjitha familjet fisnike ishin dhe u ben me ballin sepse ishte nje rrug demokracie dhe keto familje ishin te pasur ne shpirt dhe benin biznesin e vet por ne te njejtin koh ndimonin dhe popullin si e gjith bota demokrate dhe politika komuniste qe shum e rrezikshme pushkatoi mirja njerz te ndershem iterrnoi burgosi dhe premtoi do haj me lug floriri ?????? dhe tani ne kete kohe te gjith dretuset jan kelyshet e komunistave qe drejtojn Shqiperin .zoti kujtim respekt te gjithave familjeve tona demokrate respekt respekt

  Pëlqejeni

 6. bravo z.kujtim po kot nuk i thone ku ka rjedhur do pikoj dhe sa per blushin te garantoj se do te bej shurdhin dhe te pa diturin ashtu si dhe gjyshi i tij,po te kujtoj nje fraze te madhit faik konica ku ne te tjera thote eshte turp prej kesi krimbash
  te mundosh nje komb trimash.

  Pëlqejeni

 7. bravo z kujtim cekani po kot si thone ku ka rjedh do pikoje sa per z.blushi te garantoj se do te bej shurdhin dhe te pa diturin ashtu si dhe gjyshi i tij ,po te kujtoj nje fraze te madhit faik konica ku nder te tjera shkrunte eshte turp prej kesi krimbash te mundohet nje komb trimash

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s