Aleanca e Qelbesirave nuk njeh limit.Pakt i fshehte per krijimin e Polit te 3_te.

Prej kohësh tashmë janë bërë 28 parti politika të vogla të majta dhe të djathta që kanë nisur tavolinën e dialogot për t’i paraprirë aleancës së fsheht të dy partive të mëdha PS-PD, për kodin zgjedhor.

Partitë e vogla kanë një peshë të madhe përsa i përket votave të marra sëbashku por votat e tyre janë të pa përfaqësuara sepse sipas Kodit Zgjedhorë votat e aleatëve kalojnë për partitë e mëdha, ç’farë i bënë partitë e vogla të jenë jashtë përfaqësimit në parlamet dhe për llogjik u hiqet e drejta e përfaqësimit.

Tryeza e të vegjëlve kërkon ndyshime esenciale në kodin zgjedhor dhe shihet mundësia e një mazhoritari të pastër apo një propocional kombëtarë pasi do t’u jepte mundësinë që disa parti të vogla politike të ishin pjesë e parlamentit duke shtuar kështu dhe kolorin politik por dhe zërat ndryshe nga mazhorancat që deri tani jemi mësuar të shohim.

Pikërisht ndryshimet në Kodin Zgjedhor bëjnë të interesuar edhe Lëvizjen Socialiste për Integrim, pasi është pa mëdyshje në kurthin e partive të mëdha, për faktin se po rritet vrullshëm dhe u kërcënon të ardhmen politikë të dy partive, ata kanë dytyrimish një pakt të fsheht ose të paktën e kanë patur për 25 vite.

Partitë e vogla kanë nisur të kenë interes që LSI dhe kryetari Ilir Meta që t’i prijë betejës zgjedhore për të qenë ai një lider i ri që garanton mazorancën e partive politike për vitin 2017.

Pra në politikën shqiptare me përmisimin e Kodit Zgjedhor do të zgjidhet dhe ngerci politik i trasferimit të pushtetit te PS-PD, por do të ketë një qarkullim politik të përcaktuar nga zgjedhësit e jo nga forcat politike në tavolinë. Nga Ilir Vata

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s