DY Vellezerit nga Polisi Rexhep Kasa dhe Sali Kasa;Te dy pa nje Varr.Nga Kujtim Cekani .

DY Vellezerit nga Polisi

Rexhep Kasa dhe Sali Kasa

Rexhepi ka qene me forcat e Ballit Kombetare ,menjehere mbas vitit 1944 iken nga Shqiperia .Futet shum here ilegalisht ne Shqiperi per te organizuar kryengritjen kombetare kundra komunizmit .Rreth viteve 50 Hidhet me parashute nga avione Angleze bashke me Alush LLeshanakun .

Per nje vit rrjesht kan qene te strehuar ne Polis dhe malet verdalle ,me ushqim i ka mbajt gjyshi im Ali Cekani .

Rexhepi rrethohet dhe vritet ne Shmil te elbasanit ,, ka luftuar trimerisht i rrethuar deri sa komunistet i kan vene flaken shtepise ku ishte i rrethuar .

Familja e Rexhepit internohet ne Kampun Famekeq te Bences Tepelene .. i Vallai Saliu ,Ismaili, Atje Sali Kasa qe ne ate kohe i Ri ne moshe vritet ne rrethana misterioze nga nje Polic .. Varroset andej panam e nishan ,,

Qe te dy vellezerit Kasa jan pa nje varr Kusherinj te pare te Nenes Time

Nga Kujtim Cekani .

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s