Adriatik Riza Dosti Se shpejti do postoj nje fb nje poezi me Kete teme Miku im ,,,,besoj se do te te pelqeje pasi Si gjithmone jam munduar qe permes vargjeve poetike ti them gjerat troc e realisht ashtu sic Jane ,,,pa me shqetesuar fare fakti qe dikujt I pelqen e dikujt jo,,,,,

l'immagine del profilo di Adriatik Riza Dosti

Faleminderit  miku im…

Nje Sqarim per miqte e Mi ne Facebook .

Un dhe familja ime kemi vuajtur nga regjimi Komunist ..Ate qe kan hequr Prinderit e mi ne ate regjim nuk do tja fal askujt . nuk me kercet me cfar partie jan keta kriminele me PD apo me PS Apo dreqin e mallkuar ,per mua komunistet jan kriminele dhe krimineli nuk ka as ngjyre as flamure Nqs se dikujt i vjen keq qe kriminelet e PD nuk duhen ngacmuar ,, ebe ta dine mire qe as qe me kercet fare .. Sepse PD esht ajo qe me detyrohet me shume se tek PS e dime qe jan kriminele e qen bir qensh , po PD qe i besuam e investuam gjysmen e jetes dhe sot me mban Kacin kordinator e sa e sa komuniste te tjere . Armikun e dime qe e kemi armik po kur armiku te ulet kembekryq ne shtepi atij cti besh ,,behet edhe i pare shtepie te merr edhe vendin .. Kaci deputet e ne ne kurbet ,, ne djall vafte pd e ps ,, kur dikush te vret shpresen te ka marre jeten , Pra kujt nuk i pelqejne shkrimet e mia esht i lire te largohet un nuk i lepihem vraresve te familjes time .

Adriatik Riza Dosti Se shpejti do postoj nje fb nje poezi me Kete teme Miku im ,,,,besoj se do te te pelqeje pasi Si gjithmone jam munduar qe permes vargjeve poetike ti them gjerat troc e realisht ashtu sic Jane ,,,pa me shqetesuar fare fakti qe dikujt I pelqen e dikujt jo,,,,,

E mbajte premtimin,,Flm miku im,,

 

Si per te permbledhur gjithe c’ kam shkruar kete vit rreth vendit e popullit tim, vendosa qe ne keto ore te fundit te 2015 te botoj e te postoj Pezine e meposhteme qe besoj se ka mjaft kuptim edhe pse dikujt mund ti shijoje disi e hidhur..por une zakonisht nuk jam tip qe bej kompromise me realitetin…

NE…

Ne kurre s’u morem vesh edhe pse lindem ne te njejtin vend
Ne kurre s’u morem vesh , edhe pse flasim te njejten gjuhe
Ne kurre s’ u morem vesh ,edhe pse kemi te njejtin gjak
Ndaj kemi mbetur Shqiptar …kaq pak….

Ne na ka hyre ne mes e liga
Cmira, e keqja dhe mosmirenjohja
Ne na shkaterroi Komunizmi e na prishi Pseudo – demokracia
Ndaj mbeti kaq e vogel Shqiperia…..

Ne te miret e botes e te keqinjte e vetes
Qe morrem rruget e arratise neper bote
Kur e provuam se ku vlen guri i rende
…atehere nisem te derdhim lote…

Dhe ata qe shqiptarin e lane pa Atdhe
Vete nuk kane Komb, as bese e fe
Se jane pjella te mizorise e shejtanit
Ndaj i rendojne mbi toke Vatanit…

Ne te shperndare neper bote si zogjte e korbit
Njehere te vetme s’u beme per se mbari
Prej te gjitheve atyre qe pati ne krye
Duket se paska qene i mallkuar shqiptari….

Ne te lindurit per te qene turme e jo popull
Dje te neshtruar e sot te manipuluar ne demonstrata
Ne qe gdhihemi e ngrysemi tallavave e kafeneve pa fund
Dhe harrojme se na ka mbuluar erresira e nata….

Ne qe e perbuzem Atdheun tone dhe veten
Ne qe kurre s’ rreshtem se dashuri Partite dhe Lideret
Edhe sot nuk kemi zene mend tek rendim pas tyre
…Ndaj i paskemi pasur hallall Bunkeret….

Mallkimin marrshi bastarde te lindur
Ajo toke e ai popull nuk jane per ju
Dhe ne ka zot le t’ju gjykoje
…E historia le t’u harroje…..

A.R.DOSTI

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s