Shpella e Ujqërve.!!!Nga Mimoza Leskaj..

Poezi nga Mimoza Leskaj

 

Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj

 

 

Shpella e Ujqërve.!!!

 

Në shpellën e ujqërve kish rënë qetësi

dhe dukej sikur, nuk kishin uri. Të çmendur shikonin njëri-tjetrin

zgjuar ishin në shpellën e fjetur.

 

Morën malet me angullimë

sa i gjithë mali ja dha me oshëtimë.

Vraponin të çmendur pa ditur se ku

në borën e bardhë dhe qiellin blu.

U turrën ngado dhe bënë kërdinë

aty ku nuk duhej e shuan urinë.

Njerëzia e trembur u mbyll nën çati

e s’ menduan për të tyren uri.

 

Ngadalë dhe e lodhur nata ra

askush si trembi e gjë s’ ju tha.

Hëngrën, prishën, ç’ deshën bënë

qylafin në kokè vetes u kishin vënë.

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: