COPËZA LAJMESH NGA FUNDVITI 2015. Nga Tanush Kaso;

Tanush Kaso

COPËZA LAJMESH NGA FUNDVITI 2015 (Vazhdim)

Edhe pse sot, më 31 dhjetor, ditën e fundit të vitit 2015, nuk pati gazeta në shitje, vazhdon jehona e lajmeve të fundit, disa prej të cilave tingëllojnë si “shaka pa kripë”. Ndër ato është shpallja e disa personave “të vitit”. Bëhet fjalë për lëvdata e përkëdhelje të ndërsjella midis disa gazetarëve dhe politikanëve, që na kujton atë shprehjen latine “Asinus asinum fricat” (“Gomari fërkon gomarin”). Kështu, sipas gazetës “Koha Jonë”, të Nikoll Lesit, datë 30 dhjetor 2015, “Politikani i Vitit” na del Erion Veliaj: ndërsa kolegun e tij, Andi Bushati, Nikolla e ka shpallur “Gazetari i Vitit”. Ka dhënë edhe një çmim “inkurajues” për Blendi Fevziun, të cilin e ka nderuar si “Drejtuesi i emisionit televiziv të Vitit”. Por, për gazetën “Telegraf”, dt. 30 dhjetor 2015, “Politikani i Vitit” është Ilir Meta; ndërsa Sali Berisha, “Politikan i karrierës”. Mirëpo, nuk është i njëmendjeje me këta Filip Çakuli i “TOP Channel”, i cili çmimin “Politikan i Vitit” ia ka dhënë Koço Kokëdhimës!! Dhe për këtë nuk bën shaka, por tregon dy nga “meritat e tij”: shtyrjen e Kongresit të PS-së dhe propozimin për lënien e lirë të prodhimit të kanabisit!! (Shih gazetën “Panorama”, dt. 29 dhjetor 2015).Një tjetër çmim special, atë “Histori suksesi”, e ka dhënë “ALBANIAN EXELLENCE” për ministrin Blendi Klosi. Por, çmimi më i çuditshëm i këtij viti, ka qenë ai që iu dha Rita Petros, për “kryeveprën” e fundit pornografike të letërsisë së Shqipërisë, të ashtuquajtur “poemë”, me titullin e turpshëm “VRIMA”… Këto lajme, mund t’i komentoni si të doni. GËZUAR VITIN E RI 2016!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s