Mbi 2 milionë “tapi” turke kanë arritur në kadastrën e Shkupit;Shqiptaret ta gezojne 7501;

Prona eshte e shenjte ,, Vetem ne Shqiperi pronat nuk i ka pronari por Hajdutet…….

Mbi 2 milionë “tapi” turke kanë arritur në kadastrën e Shkupit

tapija

Më shumë se 2 milionë “tapija” turke kanë arritur në kadastrën e Shkupit, të cilët dëshmojnë për pronarët e tokës dhe objektet tjera në Maqedoni për periudhën nga viti 1847 deri më vitin 1912.

Kështu ka bërë të ditur drejtori i Agjencisë për Kadastër dhe paluajtshmëri, Slavçe Trpevski.

Sipas tij deri tani janë përkthyer 1100 “tapi turke” që dëshmojnë si fletëposedim të tokës dhe pronarët e vjetër të objekteve para 100 viteve në Maqedoni.

“Ata janë të dhëna historike,të cilët qytetarëve mund t’ju ndihmojnë që t’i përdorin në procedurat e denacionalizimit, poashtu me ata mund të dëshmohet pronësia e caktuar para organeve përgjegjëse.Është e pamundshme që këta tapi të regjistrohen drejtpëdrejtë në sistemin tonë të Kadastrës”-ka deklaruar drejtori, Trpevski.

Ai ka paralajmëruar edhe risi se në muajin prillë të vitit 2015, përmes një sistemi të posaçëm qytetarët përmes internetit mund të nxjerrin fletëposedimin nga shtëpia.

Advertisements

Një mendim mbi “Mbi 2 milionë “tapi” turke kanë arritur në kadastrën e Shkupit;Shqiptaret ta gezojne 7501;

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s