Shtëpi Botuese ku botoheshin Veprat e Diktatorit, botoheshin dhe romanet e Kadaresë.Nga Fatmir B. Merkoci.”Kujdes Spiunet”

Fatmir B. Merkoci

Dëgjova se Kadareja ka marrë titullin e Legjionit në Francë.
Sa na do Franca ne shqiptarve ?!
Dëgjova e lexova dhe për një dekaratë të Kadarese ku , fliste për denëncuesit e spiunët e regjimit të diktaturës.
Per një denëncim të Kadarese, ska nevoj ta shtjellosh se është publike.
Për spiunllëkun, më mirë të flasin dokumentat e ” lidhjes së shkrimtarve” ndoshta Xhelal Koprëncka, etj.
Çdo kujt që ka ndonjë keqkuptim, Ju rekomandoj leximin e parathënjes së librit për Migjenin. Aty flet ku vetë madhëria e tin ” degjeneron” Kolosin e Letërsis Shqipe, At Gjergj Fishtën.
Po
Le ta lem pak Kadarenë në delirin e çmimit të tij.
Kjo Franca pse na respekton kaq shumë?
Atje u trajtua dhe Diktatori ynë.
Aty vdiq dhe Hysni Kapo
Atje e dergoi djalin per studime dhe su kthye më dhe Ramiz Alia.
Atje kërkoi dhe vetë Kadareja strehim politik nga shtatori 1990-ës
Te gjithë që
Kan qënë në Francë, para viteve 1991, çuditshëm janë në politikën shqiptare.
Çuditshëm, në po të njëjtën Shtëpi Botuese ku botoheshin Veprat e Diktatorit, botoheshin dhe romanet e Kadaresë.
Franca është dhe mbrojtësja e krijuesja e Sërbisë.
Kemi dhe Shoqatë frankofone ne në Shqipëri.
Franca ka ……………
nejse, kaq mjafton, për këtë nder të madh që Franca i beri shkrimtarrit oborrtarë të Shqipërisë,
Faleminderit Francë.
Kujdes spiunët.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s