Te dhena Historike mbi Kulaket,Qarku Elbasan.

dosjet

Elbasan, viti 1954
-Qarku i Elbasanit përvec qyteteve Elbasan, Peqin, Librazhd dhe Cerrik përfshinte 303 fshatra me një popullsi 133.338 banorë, 17.581 familje dhe 41.394 krahë pune.
-Kishte 94 xhami dhe 20 kisha.
-Qëndrimi politik i fshatrave:
Me lëvizjen 181 fshatra; me ballin 81 fshatra; indiferentë 43 fshatra.
-Dëshmorë të qarkut: 267, nga të cilët 66 në qytet dhe 201 në fshat.
-Të cilësuar kulakë 343 familje në 112 fshatra.
-Nuk ishin pranuar anëtarë të Frontit Demokratik 1176 anëtarë të familjeve të cilësuara kulakë dhe 785 persona si të padëshiruara për regjimin.
Nga këta; 375 ishin nga qendra, 267 nga Peqini, 447 nga Librazhdi, 450 Gramshi dhe 312 nga Cerriku.
AQSH, Fondi 14, viti 1954, dosja 6, fl. 27-28

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s