Urdheri i tmerrshem i Enver Hoxhes per mikun e tij: torturojeni dhe vriteni!Te gjithe Komunistet nje turi kane.

Urdheri i tmerrshem i Enver Hoxhes per mikun e tij: torturojeni dhe vriteni! Ja dokumenti.

image

Enver Hoxha eshte nder te paktet diktatore te Europes Lindore ish Komuniste qe ka lene me doren dhe firmen e tij nje urdher vrasjeje. Nje urdher makaber mbi te gjitha, dhene kunder nje ish mikut te tij te shkolles dhe nje militanti te Partise Komuniste. Dokumenti qendroi i mbyllur ne arkivin personal te Hoxhes per me shume se 50 vite derisa ai u zbulua dhe sot ndodhet ne Muzeun Historik Kombetar ne Tirane. Behet fjale per nje urdher dite qe mban daten 21 Shtator 1944 dhe numrin protokollar nr. 46. I drejtohet Komandantit te Forcave Partizane ne Veri. Urdheri ishte pergjigje ndaj nje njoftimi se ishte kapur Zai Fundo, nje komunist i vjeter dhe luftetar antifashist. Fundo po luftonte me gjermanet se bashku me Said Kryeziun dhe misionin britanik kur u kap nga forcat partizane. Enver Hoxha e njihte mire ate dhe e kishte pasur mik. Ja cfare urdheri dha ai per ish mikun e tij:

“Zain e Fundos ta torturoni deri ne vdekje dhe pastaj ta pushkatoni! Ti kerkohet te jape shpjegime per kete pyetje: pse ka ardhur ne Kosove? Kush e ka derguar dhe me c’direktiva? Cilat jane qellimet e Ganiut dhe te Englezeve. Te japi shpjegime per aktivitetin e tij te meparshem dhe per tradhetine e tij. Deponimet e Zaiut na i dergoni kendej me nje njeri te sigurte. Zain e vrisni andej. Enver”

Zai Fundo perfundoi realisht i vrare pas disa oresh tortura. Deshmitaret rrefejne se kthilmat e tij degjoheshin deri larg.  Mekati i vetem ishte se Enver Hoxha nuk e donte dhe se ai kishte besim tek Britaniket.

Advertisements

3 mendime mbi “Urdheri i tmerrshem i Enver Hoxhes per mikun e tij: torturojeni dhe vriteni!Te gjithe Komunistet nje turi kane.

  1. Kjo eshte nje shpifje e rradhes per kete personalitet gjigand te kombit.Pikerisht sot qe shqiptaret te deshperuar nga politika 25 vjeçare po braktisin atdheun, si per ti thene qe keta horrat e politikes aktuale nuk jane aq horra sa duken na paraqiten fakte te falcifikuara katerciperisht si ky qe llumi i shqiptareve publikojne kete rradhe.
   Vetem per skjarim, Hapni nje nga vellimet e kujtimeve te Enver Hoxhes dhe shikoni e krahesoni te pakten neneshkrimin e tij ne keto vepra dhe menjehere do ta kuptoni qe kjo eshte fund e krye nje falcifikim i pshtire. Per me teper Enveri gjate luftes shkruante dhe jepte urshera te shkruara vetem me neneshkrimin Shpati apo Tarasi. Kete e di edhe me histeriku i armiqeve te tij.

   Pëlqejeni

 1. I paste hallall si qumeshtin e gjulos te gjithe ata qe vrau, se ata na e lane ne dere per 75 vjet tersin e pojanit qe edhe nga hadi mbjell sherr midis shqiptareve dhe ha ende djersen tone me shpenzimet kolosale qe mbahen per garden dhe ushtrine e tij te familjes hoxhate.per me teper informacion kerkoni tek emri agim hamiti, i cili eshte i vetmi qe e cvesh lakuriq cifligun mafioz te hoxhato – xhunglateve.kufoma dinako dibrano sllave, 95 vjecare jepte urdhera per bashkepuntoret e saj qe i dinin bilahite : dekorojeni, kurse homo kolaqi i gjirokastres, i rrezikuar nga aftesia e bashkeshokeve te tij urdheronte banden terroriste : torturojeni dhe vrajeni. Si nuk doli nje burre shqiptar qe t’i kendohej kenga si avni rustemit, kunder perbindeshit bizantin otoman.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: