REZULTATET E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE TE VITIT 2005;Kuvendi i Shqipërisë ka 140 deputetë, prej të cilëve 100 janë zgjedhur direkt.

REZULTATET E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE TE VITIT 2005

Kuvendi i Shqipërisë ka 140 deputetë, prej të cilëve 100 janë zgjedhur direkt

( maxhoritar i thjeshtë) dhe 40 me përfaqësim proporcional. Komisioni Zgjedhor Qendror zyrtarisht deklaroi publikisht rezultatet e zgjedhjeve vetëm me 1 shtator 2005, dy muaj pasi që ishte hedhur hodh vota e parë.

Kjo vonesë u shkaktua nga udhëheqësi i PD, Sali Berisha i cili u ankua publikisht kundër KQZ dhe mënyrës së punës së tij.

Ditën tjetër Z. Alfred Moisiu, Presidenti i Shqipërisë, i quajtur sesioni i ri i Kuvndit të Shqipërisë, i cili solli në pushtet Partinë Demokratike të Shqipërisë, tetë vjet pas rënies të qeverisjes së tyre të shkaktuar nga skemat piramidale dhe trazirat publike. Për momentin, anëtarët e Kuvendit të Shqipërisë janë ndarë, si vijon:

Partia Demokratike 56

deputetë, Partia Socialiste 42

, Partia Republikane 11 deputetë

Partia Social Demokratike 7

. Partitë tjera më të vogla kanë nga 5 deri në 1 anëtarë, bazuar në përqindjen e votave të fituara nga zgjedhjet.

KUTIA 1 REZULTATET E ZGJEDHJEVE PARLAMENTARE 2005 PARTITE NE KUVEND TE ZGJEDHURA GJITHSEJ MAXHORITAR PROPORCIONAL Demokratike 56

Partia Socialiste 42

Partia Republikane 11

Social-Demokratët 7

Lëvizja Socialiste për Integrim  5

Partia e Reformuar Demokratike 4

Partia Agrare 4

Aleanca Demokratike 3

Paria e të Drejtave të Njeriut 2

Partia Demo-Kristiane 2 2

Partia Demokracia Sociale 2

Lidhja Demokratike 1 1

Deputetë të pavarur 1

 GJITHSEJ  140

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s