Mirmbrema Z.Arenc Berat .
Do te kisha deshire te bisedojame Ju, di qe keni qeni i persekutuar ,por njekohesish keni qene dhe Kr. i PD ne Berat 
Isha kryetar i pd berat dhe vetem se isha me baba te denuar politik 25 vjet
nuk me dhane asnje mundesi edhe pse fitova me forcat e mia
edhe pse ia ngrita moralin pd ne 2007 kur humbi te gjitha bashkite fitova kryetar keshilli bashkise berat ku shumica ishte e majte.
e di mik e di ,, me fal por kam pyetur per ty
c te them me shume
atehere kishim shpresen se do vinte nje dite
pd na e vrau shpresen
gjyshi im Ymer Berati avokat dhe iu hoq licensa sepse mbrojti ne gjyq Dollanin dhe namik resulin
te uroj nje 2016 te Gezuar ,, Zoti te ndihmofte ne cdo drejtim ,,
Do te doja nje interviste te plote Z.Berati.
Babi Syrja Berati arrestohet ne 1949 denohet me vdekje me pas me 25 vjet burg
Une mbaroj 1992-96 UT fakultet juridik ne forum rinor 96
Kur je integruar ne PD
pas kthimit nga UT 1996
1996 sekretar KZAZ  Komuna Velabisht .
Me pas Kryetar Seksioni 98-2000 , 2005-2007 Kryetar Grupseksioni Nr 1
Zakonish kryetaret e partive  vene kandidaturen per depute .. si Luciano Boci ne Elbasan apo gjithandej gje qe un e mendoj te drejte  ,,po Ju pse Jo,,???
 
Sepse isha i persekutuar hahahah,,,,,
Pollo e bere punen e tij
Kush nuk te la te kishit emrin ne liste
Ne 2007 fitova Kryetar i keshillit te Bashkise berat , ku Kryetari i Bashkise ishte i majte dhe shumica e keshillit e majte.
Ne 2009 fitova Kryetar i pd Berat
dhe nuk kam punuar asnje dite ne pune shteterore
kurse te gjithe keta qafderrat qe kane drejtuar pd ne  Berat vec meje kane qene Drejtora hajduta me cizme.
Pse nuk u vu emri juaj si kandidat per deoputet
kush nuk e aprovoj ..??
Sepse kryetar grup pune ne Berat vinte gjithmon Genc Pollo ,
duke e krahasuar me Elbasanin qe nuk ka fituar Bashkine asnjehere
dhe as per Kryetar Bashkie ne 2011
Kryetari i PD  u be deputet.
ja pra po ta them Pollo po besoj dhe Berisha..
Pse duhet tja faturoni pollos kur kr i pd eshte berisha
sepse ai ishte personi i kontaktit per Beratin me Berishen
Kryetari i Grupit te Punes
Ti ke patur kuntakte direkte me Berishen.
Vetem per probleme te vecanta
C’do me thene te vecanta ,,
Kur kishte ndonje problem qe prefekti i Beratit kishte divergjenca me deputetin  Maliqin
apo me Pollon.
Kerkonte te beja katalizator per te Zgjidh problemet
Nuk para mbante kontakte sepse isha thjesht Kryetar dhe se qeverisja ishte me paterice
ishte lSI
dhe Beratin e la ne dore te lsi
Pra Berisha te kontaktonte vete
nje ose dy here ne 4 vite
Si e mendon PD sot per sot.
PD sot ende pa shprese
Kush e shkaterroi PD
Shkaterrimi erdhi si pasoje e largimit te qendres nga baza
dhe qeverisja me Lsi
pjesa me e madhe e Ministrave arrogant
dhe keta ishin dhe Kryetar e grupeve te punes
pra Ministrat vete vulosnin vete firmosnin dhe nuk pyesnin per askend
sepse ishin Kryetar te  grupit  te  punes 
dhe ndanin torten me Deputet
Pra ti po thua qe zgjedhjet shiteshin ,, beheshin pazare.
Prova nuk kam por keshtu ndodhte
drejtoret lidhje direkt me ministrat dhe drejtoret e pergjithshem ose deputet
Si e mendon te ardmen e PD.
Me sa shoh u premtua qe gjithcka do ti lihet bazes por ngeli vetem premtim
dhe nese nuk largohen mekataret real nik behet PD
mekanizmi i votes
vetem kjo do te beje pd
dhe jo sic behet behen Zgjedhje me vote dhe ata qe nuk fitojne hyne nga dritarja
.A mendon se ka fraksione ne pd ne qender.
Edhe nese ka ende nuk shfaqen
nuk di c po presin
mbase presin humbjen e Pd
 
Permende shum here Pollon ,,ai mban funksione te rendesishem ne PD
Nuk e di po e shikoj me Bashen ne cdo takim me nderkombetaret
Ke qene kr me i suksesshem i pd ne Berat ,, sa i shgenjyer ke ngel nga PD
Pamase
sepse nuk u vleresova per c’ka dhashe
sepse cdo kush kur fiton me vote duhet te vleresohet per ate c ka jep , pasi i ngjita shkallet nje nga nje
duke menduar per nje karrier pozitive , por karriera u nderpre pershkaqe te cilat nuk vareshin nga une
duhej te ishe servil gje qe nuk e beja dot
kur thua te verteten ne sy , patjeter qe do Zhderrohesh me pas ne armik
dhe jo nje person i preferuar
edhe pse i ke ngjitur shkallet nje nga nje dhe jo duke u kacavier
C’far do ti sygjeroje Bashes.
Te largoje servilet qe e rrethojne sepse nuk mund te arrije te shoh qarte dhe nuk mund te gjykoje drejte sepse servilet nuk i thone te verteten pasi cdo gje keta e krijojne per te mbijetuar sa me gjate
 
Edhe nje pyetje te fundit .
 Si i persekutuar qe je ,, a mendon qe Katovica esht perdorur me te vertete,,te mbajini afer por jo poste te rendesishme
 kemi rastin e Rusmajlit djal i sek te pare zv,kryeminister.
Po shume e vertet parimi baze mbi te cilen mbeshteten strategjine
Si djali i nje te burgosuri politik  karriera juaj u nderpre.
 Edhe pse ma nderprete karrieren pa te drejte une do te ringrihem me force se kam moral
nuk e kam vjele pd si te tjeret por vetem kam kontribuar me cdo gje dhe me ideal
Por pas 25 vjetesh Pd la dale nga idealet per te cilat u themelua
Pd tashme eshte nje parti politike ku mund te aderoje kushdo edhe Kastriot Islami
qe kerkonte kafka demokratesh
prandaj nuk ka pse te diskutohet per idealet e PD
jo pa qellim dhe sot e kesaj dite nuk u hapen dosjet
Edhe nje te fundit ,, flitet qe ne pd ka shum sigurimsa dhe spiune nga regjimi i Hoxhes sa esht e vertete.
Sot e kesaj dite ende nuk jane demshperblerblyer te burgosurit politik dhe atyre qe iu moren pronat ende nuk po gjejne derman
per sa ju perket sigurimsa ve e ke pergjigjen
shif Depuetet dhe gjen pergjigjen
Deshta nje pergjigje me te sakte.
Kjo eshte e sakte
qe …. ka apo nuk ka
Kurketa nuk  jane hapur dosjet
c’fare mund te thuash
vetem me fjale
dosjet nuk hapen se brenda PD patjeter qe do kete spiun
Shum flm Z. Arenc Berati ,, ne te ardhmen do te doja nje interviste per historine e familjes tuaj ne kohen e diktatures ,,
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s