Kulakët dhe elementët “e rrezikshëm” të rrethit Përmet.Nga Xhafer Sadiku;

 

Xhafer Sadiku

 

Kulakët dhe elementët “e rrezikshëm” të rrethit Përmet.Nga Xhafer Sadiku;

Në nëntor 1967 u dënuan me vdekje disa punëtorë ndërtimi, nga familje të cilësuara “kulake”, që komitetet ekzekutive të Lushnjes, Fierit e Vlorës u kishin dhënë për të ndërtuar objekte me sipërmarrje, që asokohe quhej “akord”.
Regjimi e inskenoi dënimin e tyre për të ndërmarrë një fushatë terrori dhe për të “pastruar” qytetet nga familjet kundërshtare të regjimit.
Për këtë arësye, qeveria urdhëroi komitetet ekzekutive të rretheve, që në bashkëpunim me organet e degëve të punëve të brendëshme, prokurorisë dhe gjykatës, të nxirrnin listën e elementëve të rrezikshëm, në mënyrë të veçantë të analizonin gjëndjen e kulakëve në rrethin e tyre, sa nga ata kishin ngelur në fshat dhe sa ishin larguar. Ata që kishin ngelur në fshat të bllokoheshin aty dhe të mos lejoheshin që të largoheshin, as vetë dhe as fëmijët e tyre, të punonin aty si kulakë jashtë ose brënda kooperatives, sipas rregullave që kishte caktuar Komiteti Qëndror i Partisë.
Komiteti ekzekutiv i rrethit Përmet dërgoi një listë me 63 emra, ku krahas patriotëve të njohur në ato anë, ishin përfshirë edhe gra, madje edhe të vdekur.
(AQSH. FO. 890 (490), viti 1967, dosja 544)
(AQSH, FO. 890 (490), viti 1968, dosja 28)

Xhafer Sadiku

foto di Xhafer Sadiku.
foto di Xhafer Sadiku.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s