Po Ju o Komuniste a keni menduar ndonjehere te pendoheni.Nga Eugen SHEHU;

Eugen Shehu

KOMUNISTËVE ; KOHA PËR PENDESË
Njeriu për nga natyrshëmria e tij sështë gjë tjetër vetëmse një krijesë nga Zoti i Madhëruar ndaj dhe është vetëm një qenie sociale,mbase nuk jeton i izoluar dhe në vetmi,ndaj dhe duke qenë i tillë ai edhe haron se diku mbetet i shënuar,për mirë apo për të keq,e si qenie etillë ai edhe gabon me apo vetëdije,por gabimi më i rëndë dhe i pafalshëm do të ishte për njeriun sikur të jetë i pa gabueshëm,andaj ai që thotë se unë jam i pa gabueshëm është rruga që të të çon drejt krimit moral,shpirtëror e njerzor i pa gabueshëm është vetëm Zoti i Madhërueshëm si Krijuesi i Gjithësisë dhe Krijesave. Komunistët nuk duan të pranojnë gabimin edhe kur gabojnë por gjithmonë tentojnë të gjejnë rrugë alternative madje edhe duke hedhur fajin tek tjetri,ata ende s’mund ta kuptojnë se edhe gabimi është njerzore,nuk është një hata e madhe,por e keqja e tyre është se edhe kur gabojnë vazhdojnë me kokfortësi vazhdojnë që ti mbeten besnik madje nga një gabim vazhdojnë me një dyzinë gabimesh duke u shëndruar edhe në gjynahqarë që është nënqmim për qenien njerzore.Komunistët e kanë shum të vështirë ta kupojnë se nga gabimet njeriu mëson se nuk duhet gabuar në rastet apo ardhmen e mëtejme,thjeshtë nuk duhet përsëritur të njejtat gabime,ndaj dhe pasojat janë të rënda si për njeriun,familjesn ,shqorërinë kur gabuesi apo mëkatari vazhdon me kokëfortësinë e tij dhe inatin pervers të tijën të justofikojë dhe ma tej gabimin e krimin,duke barazuar viktimën me xhelatin.Gabimi mund të jetë pa dashje dhe pa një qëllim,ndërsa justifikimi i saj është i qëllimshëm dhe i paramendueshëm dhe pasojat si zakonisht janë të rënda dhe shum herë,me shumë vështirësi e sakrifica të riparueshme.Gabimi ju fundos gjithmonë thellë e ma thellë,ndërsa Pendimi fillon dhe ju shpërlanë nga shpirtligësia,nga gjynahqarllëku,nga të ligat e krimit.
Po ju o Komunist a keni bërë ndonjëherë përpjekje të kuptoni me seriozitet se sa janë vlerat e Pendimit ? se cilat porta hapen,çfar ashtë roli por dhe porrosia e Pendimit që është njerzore keni menduar së paku pas gjdo gabimi apo pas gjdo krimi. E gjithë kjo mbetet në sekretet shpritëtore të njeriut dhe njeriu në raport me Zotin e Madhërueshëm në ditën e gjykimit ! Por fytyrat dhe veprat e juaja nuk na japin shenja të mira.Ndaj dhe lufta kundra ideologjisë suaj sllavoortodokse-bollshevike padyshim se duhet të mbetet primare deri në çrënjosjen e fundit.Eugen SHEHU

 

Eugen Shehu

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s