Kulakët dhe elementët “e rrezikshëm” të rretheve Dibër dhe Kukës.Nga Xhafer Sadiku;

Kulakët dhe elementët “e rrezikshëm” të rretheve Dibër dhe Kukës

Pasi kishte goditur me grusht të hekurt dhe i kishte eliminuar parinë e Shqipërisë së Veriut nëpërmjet Divizionit të Mbrojtjes së Popullit, ata që kishin mundur të mbijetojnë, regjimi i kishte cilësuasr kulakë. Keshtu kishte ndodhur me një pjesë te familjeve të bajraktarëve dhe të tjerave me influencë.
Në listën e familjeve të cilësuara kulakë të rrethit Dibër, përfshiheshin disa familje të tilla. Ata që ishin internuar në Lushnje apo Fier, u përfshinë në listat e këtyre rretheve.
Kështu, Ramiz Mena, Xhavit Mena dhe Men Mena, bijtë e Hakik Menës, Bajraktarit të Lurës, përfshiheshin në listat e Lushnjes. Në listën e Fierit u përfshinë emrat e Xhetan Ndreut, Myftar Ndreut, Mahmut Ndreut, Osman Ndreut, Xhelil Ndreut, Bajram Ndreut, Beshir Ndreut, nga familja e njohur e Elez Isufit.
Po kështu është vepruar edhe me familjet e dëgjuara të Kukësit.

foto di Xhafer Sadiku.
foto di Xhafer Sadiku.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s