Komunisti i Mire i Fshatit Tim.Nga Kujtim Cekani;

SAMSUNG
SAMSUNG

Bora sot me kujtoje nje ngjareje kur isha vetem 15 vjec, dimer ftohte duhej te hapnim toke te re ,

Sapo kisha mbaruar klasen e 8 ,komunistet na detyronin te dilnim ne kooperative edhe pse nuk merrnim asgje ,pun e detyruar .
Shkuam ne nje lagje qe qyhet Qafmollle .Binte nje debore me ere por prap duhej te punonim dhe duke punuar nxeheshim , erdhi ora e drekes ,ata qe ishin vendali shkuan ne shtepite e tyre ,dikush u ul te haje dreke ashtu si mundej , un n uk u ula sepse edhe po te ulesha cfar te haja ,kisha nje cop buk misri dhe nje shishe me uje e sheqer ,, Duke punuar degjoj nje thirrur ,, O..Kujtim ,,O..Kujtim .. ngrej koken ,, ishte Sula Sul Tanush ,, cke i them ,,hajde ketu se te kerkon Babi im me thote ,, lej kazmen , dhe nisem lart ,, po ky cka , cdo te ken medohesha , Daj Hamiti ,ishte Komunis ,komunist i vjeter ,qe i viteve te para por edhe burre i vjeter ,Sapo mbrrij te shtepia Sula me thote hajde se te pret ne Konak , heq cizmet me balte edhe futem , Hajde Kujtim hajde ulu hajde ngrohu ,, hedh syte perqark , brigadieri ,pergjegjesi i sektori dhe nja dy komuniste te tjere , kur u futa pashe qe fytyrat e miqeve te tjere u ngryse, Hajde me tha Daj Hamiti , ngrohu,, ngrohu , me beri vend afer oxhakut ku un shtiva kembet e mia te lagura , mbas pak shtuan dreken dhe me ftoi te ulesha ne sofer te haja dreke bashe me komunistet ,, un hengra atyre sikur ju ngeci ne fyt , Daj Hamiti ishte Komunis i vjeter dhe atij ja kishin friken , Qe nga ajo dite sa here qe ikja ne Qafmolle Ai me therriste dhe me tregonte per gjyshin tim ,, Ska pas burre si Ali Cekani me thoshte , E pyeta pse Daj Hamiti je ber komunist ,, E more bire me tha ,, duke pare qe kush po behej komunist ,, mendova ,, e si mund te mbrohem prej tyre ,,Ky njeri ka qene gjithmon i respektuar , asnjehere nuk ka bere keq,..
Sdo ta harroj asbnjehere ate dite dimri ..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s