Njeriu dhe Qeni..Nga Kujtim Cekani.

Njeriu dhe Qeni

Nje dite me re bubullima edhe shi .
Ne nje rruge me balte po kalonte nje njeri.
Papritu degjoje nje ulerime te mbytur .
Ktheu koken edhe pa nje Qen qe ne nje lluce ishte zhytur.
Pa nje pa dy u fut ne balte e lluce .
Ashtu sic ishte me pantallona e kepuce.
E shtriu nje dore dhe qenin nga lluca e nxori .
E shkundi pak e lau e ledhatoi .
Dhe ngadale u nis ashtu ne rrugen qe ishte te shkoi .
Papritur ne kofshe mbrapa dikush fort e kapi .
C’te shihte ,Qeni qe shpetoi fort e kafshoi.
Njeriu i cuditur ,Qenin e pyeti i trishtuar.
Po un jeten tende sapo ta shpetova .
Edi tha Qeni ,e di o Njeri
po sesili nga Ne beri detyren e Tije…….

foto di Kujtim Cekani.
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s