Hapja e dosjeve, ekspertja gjermane: Spiunët në Shqipëri janë në pushtet;

Petra-Blass-Rafajlovski1

Hapja e dosjeve, ekspertja gjermane: Spiunët në Shqipëri janë në pushtet

Ekspertja e politikës gjermane dhe ish-zëvendëspresidente e Bundestagut gjerman, Petra Blass-Rafajlovski thotë se, në Shqipëri procesi i hapjes së dosjeve është një çështje e vështirë.

Kjo sipas saj ndodh sepse shumë bashkëpunëtor të sigurimit janë në pozicione politike apo publike.

Duke folur për revistën Java, Rafajlovski thotë se, “së pari, rasti i Shqipërisë është një rast i veçantë duke pasur parasysh përmasat e diktaturës dhe krimit”.

“Së dyti, shtë sigurisht një problem, ngaqë ka shumë vonesa që vazhdojnë ta shtyjnë në kohë të marrurit me këtë çështje kaq të ndjeshme dhe ka akoma një numër të konsiderueshëm bashkëpunëtorësh të vjetër sigurimit në pozicione politike apo publike”, thekson në intervistën e saj, ekspertja gjermane.

“E së treti, – për Rafajlovskin – kjo çështje shkakton një skenë politike thellësisht të ndarë dhe mungesa e konsensusit krijon një vështirësi për të luftuar instrumentalizmin dhe politizimin e komplet procesi

Advertisements

2 mendime mbi “Hapja e dosjeve, ekspertja gjermane: Spiunët në Shqipëri janë në pushtet;

 1. E vetmja pyetje qe mund ti bej shkrimtarit te madh’ zotit Kadare eshte: Terheqja pa nji shkak objektiv, gjate dyluftimit ne kohra te vjetra dhe te reja, eshte quajtur, perulje apo krenari?
  Sa per rikujtim plaku i Vlores Ismail Qemali, nuk beri gare kurr’ me pasuesin e vet, por ai e quajti obligim terheqjen per vete kushtet e Shqiperise pa shprese te asaj kohe, ndaj mendoj une se krahasimi i perdorur ne kete rast’ nga zoti Kadare asht’ per fat te keq teper i pavend.
  Qe te besh nje krahasim mendoj une, duhet te pakten, rrethanat te jene diku te njejta, qe te mund te procedohet njelloj..
  Duke ndare respektin tim per kete gjeni te kombit shqiptare,mbetem me keqardhje se ketu eshte pershpejtuar duke e vene emrin e tije padashur ne diskutim partiak..
  Duke u ndare nga ky koment i shkurter, perfitoj dhe nji here nga rasti ti uroj zotit Kadare me rastin e 80 vjetorit te ditelindjes se tij’, jete te gjate, force e korajo per kurorzimin me sukses, drejte fitores, pa u terhequr, prej kesaj’ beteje te gjate,ambicje individuale por dhe kombetare te cmimit NOBEL. Me respekt te vevante per ju Dragusha….

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s