Ndermjet Fishtes dhe Kadarese.Komunistet nuk e harrojne njeri – tjetrin.

 SI PO SHKATËRROHET SHTËPIA E HOMERIT SHQIPTAR – AT GJERGJ FISHTA?! Nderkohe komunistet e bllokut restaurojne e bejne te re me miljona leke shtepine e shkrimtarit te realizmit socialist shokut Kadare edhe pse ai jeton ne France nderet Kadarese vazhdojne ti behen nga bllokmenet,pak muaj me pare Elena Kadarese ju dha pension special

foto te perurimit te shtepise se kadarese ..

 

Historia e Fishtes ,,dhe shkaterrimi i shtepise se Tije ,,

 Shtëpia ku ka lindur e jetuar At Gjergj Fishta, ndodhet në fshatin Fishtë (Zadrimë) të Lezhës, dhe nga pamja e jashtme duket së është katandisur si mos më keq, ka pësuar dëmtime serioze në gjithë strukturën e saj, ndërsa premtimet për ta rindërtuar atë, kanë qenë të vazhdueshme. Është një pllakë e vënë në muret e shtëpisë /dhe asgjë më shumë/, që tregon se këtu ka jetuar At Gjergj Fishta, para se të shkonte në kolegjin e françeskaneve të Troshanit. Pasardhësit e At Gj.Fishtës, fajësojnë strukturat qeveritare se nuk e kanë trajtuar me vëmendjen e duhur shkrimtarin e Madh, që ka lënë pas kryevepra, si: Lahuta e Malësisë.

 

At Gjergj Fishta (23 tetor 1871 – 30 dhjetor 1940)

 

……………………………………………….

 

Nuk është i panjohur fakti, se, Lezha është një nga qytetet më të lashta dhe me shumë vlera historike, kulturore, arkeologjike dhe etnografike, por fatkeqësisht shumë prej këtyre vlerave kombëtare vazhdojnë të shkatërrohen. Ky shqetësim edhe pse është ngritur disa herë në opinion, janë mbi 810 objekte historike-etnografike, që po rrezikohen çdo ditë nga rrënimi, dhe në mesin e këtyre objekteve është edhe shtëpia e At Gjergj Fishta. “Fishta asht nji Homer shqiptar. Ai nuk asht vetëm nji poet i madh kombëtar. Ai asht nga ma të mëdhajt në botë. E randsishme asht që ai të njihet prej saj” – kështu ka thënë Giuseppe Valentini i quajtur nga shqiptarët Zef, italian i lindur në rrethinat e Padovës, në një fshat të quajtur Brenta, më 1 korrik 1900. Zef Valentini vdiq më 16 nëntor 1979 në Palermo.

Shtëpia ku ka lindur e jetuar At Gjergj Fishta, ndodhet në fshatin Fishtë (Zadrimë) të Lezhës, dhe nga pamja e jashtme duket së është katandisur si mos më keq, ka pësuar dëmtime serioze në gjithë strukturën e saj, ndërsa premtimet për ta rindërtuar atë, kanë qenë të vazhdueshme. Është një pllakë e vënë në muret e shtëpisë /dhe asgjë më shumë/, që tregon se këtu ka jetuar At Gjergj Fishta, para se të shkonte në kolegjin e françeskaneve të Troshanit. Pasardhësit e At Gj.Fishtës, fajësojnë strukturat qeveritare se nuk e kanë trajtuar me vëmendjen e duhur shkrimtarin e Madh, që ka lënë pas kryevepra, si: Lahuta e Malësisë. Ata thonë se, me ngelizhencën e treguar gjatë këtyre viteve në demokraci, ndjehen sërish si të përsektuar, ndërsa kanë apeluar vazhdimisht për kthimin e shtëpisë në muze. Në një realitet të tillë të hidhur dhe trishtues, nipat e gjeniut të letrave shqipë apelojnë për kthimin në identitet të kësaj shtëpie – në këtë 100 vjetor të Pavarësisë, e cila dikur ishte shpallur monument kulture, por që sot të ngjan me një rrënojë!

 

 

Shtëpia ku ka lindur e jetuar At Gjergj Fishta….

 

…………………………………………..

 

 

At Gjergj Fishta me anëtarë të familjes së tij

.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s