“XHAKETAT E VJETRA” TË SIGURIMIT TË SHTETIT.Nga Tanush Kaso.

download (4)

 

NUK MUND TË FLITET PËR DEMOKRACI NË SHQIPËRI, PA U PLOTËSUAR KËTO KUSHTE:

* Integrimi real, moral e material, i të dënuarve dhe të përndjekurve politikë nga regjimi komunist.
* Kthimi i pronave të grabitura nga regjimi komunist, pronarëve të tyre të vërtetë.
* Hapja e dosjeve të krimeve komuniste dhe të Sigurimit të Shtetit.
* Dënimi real i krimeve dhe i kriminelëve komunistë.
* Dekriminalizimi i politikës dhe i administratës shtetërore.
* Dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare dhe zbatimi i Konventave të KE-së (të viteve 1996 dhe 2006), për dënimin e krimeve të komunizmit dhe për rishkrimin e historisë.
* Reforma radikale në Drejtësi dhe vendosja e shtetit ligjor.
* Luftë pa asnjë lëshim ndaj korrupsionit. Kontroll i përgjithshëm i pasurive të gjyqtarëve, të deputetëve dhe të nëpunësve të lartë, që ishin ose janë në pushtet. Sekuestrimi i pasurive të pajustifikuara të atyre, si edhe të OJQ-ve.
* Sigurimi i punës për të gjithë shtetasit, brenda ose jashtë vendit.
* Zvogëlimi i hendekut të pabarazisë, midis të pasurve dhe të varfërve. Ngritja e treguesit të”minimumit jetik”
KËTO NUK MUND TË REALIZOHEN KURRË, SA KOHË QË SHTETI SHQIPTAR DO TË DREJTOHET NGA KOMUNISTËT EKSTREMISTË DHE NGA “XHAKETAT E VJETRA” TË SIGURIMIT TË SHTETIT.

Advertisements

Një mendim mbi ““XHAKETAT E VJETRA” TË SIGURIMIT TË SHTETIT.Nga Tanush Kaso.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s