Njeriu që i vuri lakun monumentit të Enver Hoxhës, dorëzon medaljen “Pishtar i Demokracisë”: Kjo nuk është Shqipëria që ëndërruam..

Njeriu që i vuri lakun monumentit të Enver Hoxhës, dorëzon medaljen “Pishtar i Demokracisë”: Kjo nuk është Shqipëria që ëndërruam

Astrit Hatellari është personi që  në një momenti kyç në historinë e Shqipërisë, ka qenë aktor kryesor, pasi ka vendosur të ndërmarrë një veprim kurajoz.

Është njeriu që 24 vite më parë, në 20 shkurt 1991, i vuri lakun te dora e pasme monumentit të Enver Hoxhës, raporton “GSH”.

56­ vjeçari është një burrë energjik, që flet qetë e nuk shan, edhe pse jeta e ka përballur me lloj­lloj sfidash.

Por sot, në 24­vjetorin e aktit të tij, Astrit Hatellari, ka vendosur të dorëzojë në Presidencë medaljen “Pishtar i Demokracisë”, një medalje që i është akorduar 5 vite më parë nga ish-presidenti Bamir Topi.

Motivi është i thjeshtë: kjo nuk ishte Shqipëria që ai e shokët e tij ëndërronin.

Advertisements

Një mendim mbi “Njeriu që i vuri lakun monumentit të Enver Hoxhës, dorëzon medaljen “Pishtar i Demokracisë”: Kjo nuk është Shqipëria që ëndërruam..

  1. të dyja veprimet janë veprime tranglli… e para mund të ëndërrosh ndryshime pa nxjerrë në pah shpirtin agresiv shkatërrues… dhe e dyta duhet të imagjinosh që pas ndryshimeve sociale do ketë më shumë punë… gjë që kjo arrihet nga mëndje që kanë kapacitete e jo nga tru që e kanë cekësinë nga kuzhina tek halja… dorëzimi i medaljes është prap një trangllik… e para pse e pranove meqë çdo “ëndërr fëmijërore e demokracisë ” u duk që ishte fjasko dhe që nuk kishte sy për qabe dhe e dyta shfrytëzoje për mbijetesë për kalamajt mër bubzhel…

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s