Si Atëherë: “Koleka”, “Rama”, “Gjoni”, “Peza”, “Kapo”, “Bushati”, “Klosi”

Rama-Berisha dhurojnë spektakël në kuvend me batuta ndaj njeri tjetrit (Video)

Sot, 22 vjet pas rrëzimit të bustit të diktatorit, shqiptarët që e hodhën atë janë politikisht përballë të njëjtëve emra si atëherë: “Koleka”, “Rama”, “Gjoni”, “Peza”, “Kapo”, “Bushati”, “Klosi” etj. Pjesëtarë të familjeve të njohura të kupolës së diktaturës komuniste. Djem e vajza kanë zëvendësuar baballarët e nënat në një sistem e metodë mafioze të trashëgimit të pushtetit, por edhe të metodave të marrjes dhe mbajtjes se tij. Them “të metodave” pasi në asnjë rast të vetëm ish-komunistët nuk kanë marrë pushtet në mënyrë demokratike. Ata erdhën në pushtet për herë të parë pas rënies së diktaturës me kryengritje të armatosur më 1997. E mbajtën atë për tetë vjet duke ushtruar terror e dhunuar zgjedhjet, rezultati i të cilave u kontestua botërisht. Nga pushteti i tyre u vra simboli i lëvizjes antikomuniste Azem Hajdari dhe dhjetëra protagonistë të tjerë të rrëzimit të bustit të Hoxhës dhe krejt diktaturës 22 vjet më parë.

N.Cika..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s