Nje Parlament i mbushur me kriminele..nga A.R.Dosti

download (4)

Ne vitet 45 – 55 ,,permes kriminelit Mehmet Shehu e perpara tij edhe te seres se njejte Koci Xoxe e Bedri Spahiu me shoke ,,,Kryekrimineli i Shqiperise e i shqiptareve Diktatori Enver Hoxha …per te mbajtur gjate, sic e mbajti pushtetin e tij me gjak e me dhune ,,,krijoi Skuadronet e Vdekjes…
Ne kete periudhe u vrane pa gjyqe, pas shpine, hapur, e me gjithfare pretekstesh absurde e banale ,si dhe u burgosen, u persekutuan, u torturuan, u internuan me mijera e mijera shqiptare te ndershem e patriote, burra gra , pleq e deri edhe femije si dhe familje te tera qe perbenin eliten intelektuale ,qytetare, civilizuese e nacionaliste te Kombit tone. Arrestimet e tregetareve te ndershem e grabitja e floririt e pasurise se tyre , vrasja e klerikeve te larte te te gjtha besime fetare, gjyqi i deputeteve, ai i pjestareve e anetareve te shkolles Harry Fultz, kositja e shumices se intelektualeve me te shquar te vendit, bomba e sajuar ne Ambasaden Sovjetike e viktimat e pa fajeshme te saj, rreprezaljet e Divizioneve te Popullit ne Veri te vendit te udhehequra nga gjakatari kriminel M.Shehu, lufta kunder diversanteve e ”kolauduar” nga nje kryeqelbesire me emrin Kim Philby..etj etj ,,,jane pa dyshim nder faqet me te erreta e me dritheruese te historise sone nen diktaturen e nje diktatori te cmendur e paranojak..
E tek lexoja gjithe keto ne nje liber – ditar te nje ushtaraku te larte amerikan te atyre viteve me sherbim e banim ne Greqi,. M. J..,i cili ishte caktuar njekohesisht te ndiqte nga afer gjihecka zhvillohej ne ato vite ne Shqiperi. mendja me shkon tek gjithcka po zhvillohet pikerisht sot ne te njejtin vend plot pas 60 e kusur vitesh,,Eshte gati – gati i njejti skenar por ne nje forme me te sterholluar…i ndjekur nga pasuesit e krimineleve e gjakatareve te djeshem..bijte, niperit, mbesat, fare e fisi e gjaku i shprishur i tyre …..
Nje Parlament i mbushur me kriminele. Kryetare Bashkish bandite, hajdute, drogmene e tutore prostitucioni, .Politikane te korruptuar e mafioze ndaj te cileve rendojne nje mal me akuza krimesh nga me te pa besueshmet. Kryetare partish politike te perkundur ne djepet e KQPPSH…Shtetare, qeveritare e zyrtare te larte qe e kane kapur ate vend fort prej fyti e qe nuk e leshojne me…E ne sfond pothuajse i njejti popull si ai i gjysem shekulli me pare,,,i trembur, i tulatur, i drobitur, i frikesuar, gjithnje i rremujshem, i pa sigurte per te sotmen e te nesermen e tij, pa kurajo, pa inisiative e guxim per te marre ne dore e per te ndryshuar fatet e veta.
Nje tjeter Skuadron Vdekjesh ,,ne shekullin e 21 me ne krye nje aventurier krejtesisht te pa pergjegjshem menderisht ,,,e ti o popull hesht? Historia ka treguar e ka vertetuar se heshtja e nje populli eshte vrasja e tij pa plumb…
Nga kush prisni ta ndryshoje ate vend o njerez,,nga Nano, Rama, Meta, Ruci, Balla, Brace,Beqaj, Tahiri, Veliaj.. apo ..Berisha, Bode, Strazimiri, Paloka, Topalli, .Ndoka, e co. Nuk e di por mua personalisht deklaratat e tyre kercenuese, fjalori i tyre rrugac e banal , sjelljet e qendrimet e tyre antishqiptare as me trembin e as me kane frikesuar kurre ,,,po aq sa premtimet e tyre e ”lotet e krokodilit” per ty o popull ,,as me kane bere ndonjehere te besoj e aq me pak te shpresoj tek ta..per nje Shqiperi dinjitoze e nje popull te saj krenar…Qofsha i gabuar,,por nuk ma do mendja se jam…

A.R.DOSTIth (2)

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s