Kokedhima – Fytyra e vertete e socialisteve te Rilindjes se sotme ne Pushtet..nga A.R.DOSTI

12301538_10204121921123042_6300897229220588639_n

Kokedhima – Fytyra e vertete e socialisteve te Rilindjes se sotme ne Pushtet..

Tek degjioja fjalimin tipik fashist e antikombetar te Rames ne seancen parlamentare te se enjtes ,,e tek shihja kakarisjet qesharake te buceve te tij Brace e Balla si dhe nenqeshjet e zgerdhirjet cinike te socio – komunistit te djeshem e te sotem e te pa ndreqshmit D. Bushati,,por edhe tek degjoja keqardhjen laberishte te Rucit per ikjen e Opozites nga salla u ndjeva keq. Tek vereja sperdredhjet e kllounit Fino te cilin se mbante dot vendi…aq me shume mu perforcua bindja fikse se Koco Kokedhima eshte figura, portreti e autobiografia me e sakte dhe me e plote e Rilindasve te sotem socialiste pushtetmbajtes..te cilet fatkeqesisht e per te zezen e tyre vete shqiptaret i sollen ne pushtet gati tre vjet me pare…
Arrogant, cinik, i pa fytyre, mafioz, mashtrues, genjeshtar , kusar e bandit klasik politiko – biznesmen.. keshtu u paraqit ne mesjave Kocua i Kokedhimave ne Opinionin e Fevziut i cili cuditerisht kete rradhe i ishte kthyer me besnikeri rolit te tij te vertete te gazetarit.. As u skuq e as u zverdh por edhe as u zbardh e as u nxi,,,Kocua edhe pse lumi i akuzave e faktet kokeforte ndaj korrupsionit e kusarise se tij politike e biznesmene ishin aq te shumta sa nje njeriu normal minimumi do ti ikte fytura e do ti thahej peshtyma ne goje..E per cfare nuk akuzohet 2K por edhe per cfare lloji tipi unikal si puna e tij qe te mohoje gjithcka mes dites me diell ,,nuk behet fjale….
E nisi me ca biznese te pista ne qytetin e Fierit ne kohen kur komandonte Nano ,,me te cilin nisi te ndaje fitimet e para..Hyri me pas ne tregun mediatik shqiptar me gazeten Shekulli duke bere lojen e dikujt tjeter dhe biznesin me te ndyre ne dem te mediave shqiptare..
Sot vetem tre vjet qe nga ardhja e Rilindjes se Rames ne pushtet Kocua figuron si nje nga njerezit me te pasur e me te fuqishem te vendit…sa me te drejte e etiketojne si Pashai i Jugut te Shqiperise,,,dhe jo me kot..
Njeri shume i afert me te kaluaren e djeshme komuniste e me qarqet e familjes Hoxha dhe te klaneve te saj politiko – financiare…Pashai i Rames duket se nuk eshte ndalur e tunduar prej asnje gjeje e prej askujt per te qene ky qe eshte sot…Te jesh breke e bythe me nje Kryeminister arrogant e te pa pergjegjshem menderisht si ky i sotmi i Rilindjes se tij,,natyrisht qe Kocos do ti prese shpata nga te dyja anet,,,derisa te vije ajo dite ku Shteti te behet shtet , ligji te zbatohet si ligj e shpata Kocos e kocove te tij tu hyje andej nga ka dale….
Jo nje por dhjetera pyetje e fakte kokeforte e te bazuara e vene ne siklet kedo ,,por jo 2 K..qe edhe pse mundohej me oratorine , cinizmin e arrogancen e tij tu shmangej atyre prape se prape ,,,dukej se nje fytyre i vinte e nje i ikte.duke i kujtuar ndoshta thelle brenda vetes se tij ate c’ ka thote populli me te drejte se ku ka tym ka dhe zjarr dhe se ku del ze s’ eshte pa gje..
C’ lidhje ke me mospranimin e ligjit per Bankers ,,,ti vete o Koco dhe cila eshte me kete rast perplasja jote me Ramen..
Cili eshte roli yt i vertete ne kompanine e shumeperfolur Abisnet…
C’ do te thote shifra e 30 milion dollareve kredi nga ana jote ne bankat e ndryshme shqiptare
C’ lidhje keni ju me nje llogari te dyshimte bankare ne Dubai Credit Bank,,,qe i kalon te 100 milion dollaret e qe figuron ne emer te shoqes tende te idealit te djeshem e te sotem Nexhmije Xhunglini [ Hoxha] …
Cili eshte roli juaj i vertete per prishjen e nje pallati e hoteli i cili gjoja pengonte projektin e Lungomares ne shetitoren e qytetit te Vlores…
C’ lidhje keni ju personalisht me nje hotel qe po ndertohet ne buze te detit Jon ne Sarande e qe figuron ne emer te vellait tuaj e qe ka shkelur nje numer jo te vogel te ligjeve te shtetit shqiptar..
Cili eshte roli juaj aktiv ne pervetesimin e disa veprave te Artit Antik me vlere milione dollareshe qe ju konfiskuan dikujt tjeer pa drejtesisht permes dhunes, mashtrimit e perdorimit te pushtetit …
Vertet te pyes sinqerisht,,,c’ lidhje ke ti o Koco me nje numer pa fund tenderash ne jug te vendit firmosur nga beniamini yt kryeminister,,,apo ja fusin kot mileti…Kane ardhur kohe te liga Kokedhima…ku edhe me Kokeforti ,,te siguroj se se shpejti do te kthehet ne Kokedhjere…

Kush ja u jep kete kompetence e autorizim pa kufi te emnerosh e te c’ emerosh apo te punesosh e te flakesh ne rruge dhjetra , qindra e mijera njerez, thjesht per preferenca e perfitime personale e partiake,,,c’ ka me te drejte te ka kthyer ne Pasha e kaluar Pashait aq sa edhe vete Diktatori ne kulmin e mbreterimirt te tij do ta kishte zili..
Cili eshte roli e pozicioni juaj ne nje numer te dyshimte llogarish bankare brenda e jashte vendit si dhe te nje numri jo te vogel transferimesh e transaksionesh ne valute jashte Shqiperise ku te gjithe bejne cuditerisht rolin e qorrit, te shurdhit e te memecit..
Ndaj arroganca , banditizmi klasik , cinizmi e kusarizmi yt i pa fre duket se perligjet plotesisht me portretin e forces politike qe ti sot perfaqeson realisht e te asaj force e te atij njeriu qe beri te pa munduren te te paijste me Mandatin e Deputetit te Parlamentit shqiptar e qe sot ka goje e pa fytyresi te deklaroje se dekriminalizimi eshte absurd e nje fyerje per kuvendin e Shqiperise …Natyrisht qe keshtu do ndodhe ,,,hajdutet nuk mund te hajdutezojne vetveten o Kocua i Rilindjes se Edvinit te rilindur nga e djeshmja e tij kriminale .Shume i afert me Hoxhajt e po kaq i tille edhe me Ramajt …si shume eshte per shpatullat e tua o lum miku ,,,se populli thote qe nuk mbahen dot kollaj dy kunguj nen nje sqetull e po gjithashtu thote se po te shetisesh hu me hu,,njeri prej tyre heret a vone do te te ngulet ne bythe,,,e me vjen keq se nuk ma do mendja se ti mund te kesh bythe te tille sa qe ta mbash nje lloj huri te tille brenda,,sado para te shumta e pasuri perrallore te kesh bere..
Po si more i pa fytyre dole e the hapur e publikisht se parrulla Lavdi PPSH ne zyren tende eshte nje pasuri kombetare dhe se ti e ke per nder qe e mban ate ne vendit tend te punes…
Po si nuk te erdhi turp nga vetja tek deklarove pa te bere syri terr se dekriminalizimi eshte c’ nderim per Parlamentin e Shqiperise i cili sipas teje nuk ka asnje lloj krimineli brenda tij,,,e se amerikanet e nderkombetaret na kane turperuar duke na i imponuar ate..
Me tej the se i takon Ambasadorit amerikan te pergjigjet per listen e krimineleve ne politiken shqiptare,,,Po pse o koco mavriu LU- ja ti solli ty ata ”kolege trima ” ne Shqiperi ,,e ai ti mandatioje e ti futi ne parlament,,,Mos e humb toruan keshtu o ditezi,,
Nuk ka c’ ju duhet juve se c’ bej une me pasurite e pronat e mija u the shqiptareve publikisht nga ekrani i Fevzos…Po mire o koqe kandari qe ke nisur te rrjedhesh nga trute e kokes,,,kush ti la keto pasuri e si i bere,,ne kurriz te kujt dhe me se…
Po si nuk te erdhi turp e rende nga vetja tek the hapur e qarte se dhuna fizike e goditja ndaj deputeteve brenda ne sallen e Parlamentit eshte krejt normale dhe e pranueshme,,,,Natyrisht qe ketu ke te drejte se ne xhunglen tuaj politike gjera te tilla vertet qe jane e duken krejt te perligjura..
Si shume e shpesh here fole edhe ne emer te popullit,,,por te them te drejten une personalisht nuk e mora vesh se ne emer te cilit popull fole,,,se ky i yni pavaresisht gjynaheve te shumta qe ka,,,ka kohe qe ty e seren tende banditesko – kriminale ju ka bere lanet njehere e mire..
Akuzat e pa numerta ndaj teje gjete guximin e kurajon por edhe pa fytyresine e pa turpesine ti quaje te gjitha maskarrallek e fabrikime te Saliut..Ti qofsh ,, e ata qofshin qe edhe sot e kesaj dite te kane lene e te lene ty kaq te lire si dhe te shish e te livadhisesh sa te duash, kur te duash e ku te duash,,
Ndaj akuzave te opozites, te Berishes por edhe te te gjithe shqiptareve ndaj teje,,,sot me shume se kurre une ju jap te drejte..
Ty jo vetem qe duhet te te hiqet urgjentisht Mandati krejtesisht i pa merituar i Deputetit por urgjentisht nje person si ty duhet arrestuar e mbajtur ne nje burg te sigurise teper te larte si nje njeri me rrezikshmeri shoqerore e kombetare te niveli Extra,,ose thjesht nje Monsterr se ciles i duhet keputur koka sa me pare ne menyre qe neser te mos gjeneroje edhe me shume se kaq per tu kthyer ne nje Kuceder me 7 koka e qe hajde vrije e hajde zhduke pastaj,,,Neser do te jete vone ,,,teper vone ..

A.R.DOSTI,

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s