Taulanti dhe Fshataret e Fshatit Tim.nga Kujtim Cekani. .

Taulanti dhe Fshataret e Fshatit Tim.

SAMSUNG

Vij në Shqipëri në vitin 2007 me idenë që të mos largohem me nga Shqipëria. .Gjithë cfar kisha punuar në Emigracion vendosa ta investojnë në fshatin Tim ..Dua të Të sqaroj ..Jam larguar nga Shqipëria para vitit 90 arratisur. .Gjithsesi. .ëndrra për ty kthyer në Shqipëri është e çdo emigranti. .po sa keq qe enderra ngelet gjithmonë ëndërra. .në fshatin ku un kam lindur tamam ku un kam shtëpinë Zoti ka falur mrekulli natyrore të paparë. .Jo shumë larg shtëpisë sime del një burim uji që është thuajse stabel dimër verë. .Kur po udhëtoja njëherë në alpet e Italisë shikoj një mori hidrocentralesh të vegjël dhe me lindi ideja ..pse mos te ndërtoja un një hec me ujin që del tek shtëpia ime .. me atë Ujë punon edhe mulliri ì Gjyshit Tim ..Akoma edhe sot funksional. Erdha në Shqipëri parashtrova kërkesën Time të bëja këtë investim ..Do ta ndërtoja këtë Hec ndërmjet dy fshatrave. .Që uji të përdorej veç ne kohen qe nuk do të përdorej për vaditje dhe mos cenohet interesi ì fshatarëve për vaditje ..çdo gjë në rregull .me njëmijë mundime bëra projekte e vazhdova investimet. .Derisa ..nuk hyri në lojë Taulanti. .
Dy ishin problemet. .Që ish Kulaku u kthye në Fshatin e tij të bënte investim ..punëson shumë fshatare si në kohën e gjyshit të Tije ..dhe problemi tjetër. .Bare do të hamë dhe leket e Kulaket nuk i duam..
Taulanti atë kohë në Opozitë. .filloj fushatën në fshat duke hyrë shtëpi më shtëpi. .Mjere Ju cpo Ju gjene. .Uji do të iki dhe Ju do të thahi..Si fillim ju tha ..qe..Kam dëgjuar që do ta marri ujin dhe do ta dërgoi në Elbasan. .për ujësjellës. ..Pastaj ..Me jepni votat dhe un ju premtoj anulimin e koncesionit. .ky hec nuk do të ndërtohet. Që në Opozitë ì organizoi kapen kazma të që të prishnin investimin..Ahh Taulant o Taulant..U mendova me njëmijë mënyra që Taulanti të bindej që mos nxiste Bashkëfshatarët e Mi ..të mos ì keqinformonte dhe mos i përdorte politikisht për tu marre votat ..por edhe me Fshataret e mi ..Skish gjë që tua mbushte mendjen ..Kulakut nuk i besohej ..Protestat u organizuam. .O kulak .o kulak..erdhi një moment që gjërat u zgjatën e u vështirësuan aq sa gjeta investitorë për të finalizuar investimin dhe Zgjedhjet mbaruan .Taulanti erdhi në pushtet dhe investimi mbaroi. .Fshataret dolën në protesta ..por Taulanti si komunist qe është nuk i mbështeti me Fshataret që ì ngriti kundra kulakut..por edhe me keq Ju dërgoi policinë ì rrahu e i griu e shumë prej tyre i dërgoi edhe në Peqin. .E shkruajta këtë histori sepse lexova për një zonjë që thoshte ..Bare do të ha gjithë Jetën dhe PS do të votoj .Kështu veproi Taulanti ..I gënjeu. .i mashtroi ..i rrahu ..i burgosi ..por prap Taulantin duan ..prandaj thotë Ai .e dua partinë më shumë se Shqiperine…Ka të drejtë. ..parrulla e tyre Ajo është ..

SAMSUNG
SAMSUNG
Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s