Kufomat që Ecin..

Memorial_to_the_Victims_of_Communism_Prague-199x300.jpg

Psheretime..Mallkim.
Ulërima..Kercetje dere hekuri..
Buzëqeshje vetëm ne ëndërr ..
Dhe te zgjuar ëndërr do të donin të ishte. .
Njerëz me sy të Kuq e dhëmbë të palare
Që afroheshin para fytyrës së Tyre me njolla gjaku
Prano ..Je Armik… Partia do të dënojë. .
Dhe qytën e armës së qelbur ua vinin në ballë e në Goje..
O Zot ..nuk është poezi as tregim për të mbushur fletore .
Është tmerr ì kaluar në qindra biruca nevojtore ..
Djem..Burra të urtë. .Pronarë. .njerëz me shkolle te te gjitha niveleve ..Nëna e Baballare..
Nuk bëhet fjalë për disa ..por për mijëra Shqipetare ..
Që u vranë barbarisht e sot nuk kan një varre..
Dhe sot si Vampirët me duart akoma më gjak ..
Mundohen të fshehin fytyrën e tyre me sytë e tyre te kuq..
Kan vrarë e prerë njerëz pa asnjë mëshirë. .
Dhe sot mundohet të hiqen si Djalli ì mirë. .
Si munden te kenë familje këta gjakatare ..
Të rrisin fëmijë. .kur mijëra të tjerë jetime ì kan lene..
Si munden akoma këta gjakatare ta dalin e të ecin lirshëm në bulevard ..
Ku këtyre bulevardeve ju mungojnë prej Tyre mijëra Shqipetare..
Si munden këta Sy Kuq me dhëmbët të palare ..
Akoma të ecin serbes mbi tokën pa varre .
Mbi Eshtra që shpirti akoma sju ka dalë ..
Në këtë tokë me heronj pa varre ..
Dhe me Kufoma që akoma jan të gjallë. .

Kujtim Cekani. ..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s