Vetëm Nacionalizmi e shpëton Shqipërinë..Beniamin Bakalli..

FB_IMG_1460898591118

Pse PLL duhet ta udhëheqe te djathtën e vertete Shqiptare

Te nderuar miq
Politikat e krahut të djathtë janë pozita politike apo aktivitete që shihen ne disa forma të shtresëzimit social si të pashmangshme te natyrshme dhe normale. Zakonisht te mbrojtura nga pozicion në bazë të ligjit natyror, ekonomik apo tradita e Partive qe e udhëheqin te djathtën
Termat politike ‘’djathtë dhe të majtë’’ janë përdorur për herë të parë gjatë Revolucionit Francez (1789-99), duke u referuar nga ku politikanët u ulen në parlamentin francez; ata që ishin ulur në të djathtë të kryetarit të presidentit parlamentar ishin përgjithësisht mbështetës të institucioneve të monarkisë Franceze . E ‘’djathta’’ origjinale në Francë u formua si një reagim ndaj së majtës dhe përbëhej nga ata politikanë mbështetës te hierarkisë dhe traditës se tyre monarkiste
Deri në 1880, ka pasur një ndryshim në botën perëndimore të strukturës sociale klasësore dhe ekonomike, duke lëvizur larg nga fisnikëria dhe aristokracisë drejt kapitalizmit.
Kjo zhvendosje e përgjithshme ekonomike drejt kapitalizmit beri qe e djathta te jete përfaqësuesja me e sakte e mbrojtjes te se drejtës mbi pronën private Ne traditën konservatore shqiptare themeli i zhvillimit te një shoqërie ka qene e do te mbetet gjithmonë e drejta mbi pronën.
E ‘’djathta’’ ne bote filloi me konservatorët tradicionale monarkistë
Thelbi i prishjes se kësaj tradite eshë tjetërsimi I padrejte i saj. Dhe kur ky tjetërsim mbështetet me ligj, ai cenon jo vetëm pronën e individit, por ne mënyre te padiskutueshme edhe lirinë e tij
Zogizmi ne filozofinë e tij ne asnjë moment nuk tentoi te cenonte pronën e shqiptareve. Përkundrazi, ai njohu e respektoi trashëgiminë e saj
Politika e të djathtës është mbështetja dhe centralizimi i pushtetit politik në duart e drejtuesve te afte për te qeverisur dhe respektuar te drejtën mbi pronën

Prandaj mendoj se duke i shërbyer se djathtës se vërtete i shërbej popullit tim

Duke analizuar me kujdes historinë e pronës ne Shqipëri dhe te pronareve te ligjshëm ,mendoj se vetëm një monarki kushtetuese mund te na e realizonte dhe te bënte te mundur kalimin e pronës ke pronaret e vërtet

Dhe kjo behet me krijimin e se djathtës se vërtet dhe udhëheqjen e saj nga PLL

Me shume respekt
Beniamin Bakalli

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s