Pushkatimi i Qenit ..Nga Kujtim Cekani.

a2

Pushkatimi I QENIT..
Per Zërin e Amerikës

Çdo mëngjes..
Me një Batanije mbulonim Dritaren..
Në fakt..Gjithë Natën..
Sepse nga të ftohtë na mbronte..
Se era fishkellente..
E bashkë me erën Edhe Valët..
Ngriheshim..
Si një Sahat në 04:30 ..
Mes shpresës edhe Frikës ..
Çdo ditë..dhe radion Ne e Ndiznim..
Për ZËRIN E AMERIKËS..
Çdo ditë ì njëjti orare..
Me frikë shikonim Jashtë..
Nga dritarja nga një e çarë.
Dhe një ditë Vendosem..
Që një Qen te kishim ..
Që te qetë Në mëngjes..
Për te dëgjuar Shpresën..
Shumë ì vinin vërdallë Shtepise..
Ata ishin 1200.aa
Por kur Ngriheshim të dëgjonim Zërin..
Shtëpia nuk kishte Drita..
Dhe Balua..Qeni qe morëm..
Detyrën mirë e bënte..
Nuk linte me Ai Spiunet ..Se Balua i urrente..
Dhe shpejt u mblodh Sigurimi ..Partia..
Dhe Shpejt u muar vendimi..
Nuk kishte burg as internim ..
Por vetëm pushkatimi..
Dhe erdhën Xhelatët e Kuq..
Un isha veç 10 vjeç..
Dhe Balon..nga dora ma morën..
Si mos o Zot me Keq..
Dhe ulëriti qava ..
Dhe Balon e pushtova..
Por ish e kotë o Miq të mi ..
Nga vdekja se Shpëtova..
Ata..Ma pushkatuan..Balon Tim ..
Dhe Filloj prap Havzi..
Na dhanë urdhër të hiqnim.batanijen ..
Dhe të vihesh Plasmasi…
Dhe për çdo natë Spiunet e qelbur ..
Na rrinin rreth shtëpisë..
Por prap Zërin e Amerikës e dëgjonim..
Nga poshtë Batanise…
Dhe Un kokën me Batanije mbuloja..
Si një fëmijë prej Frikës..
Me vone kur u rrita un Kuptova ..
Që Balon Tim ma pushkatuan ..
Për ZËRIN E AMERIKËS…

P.S..Ai që është nga Polisi e di shumë mirë që kjo është një histori e vërtetë..

Kujtim Cekani….

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s