Si mohoi Dhimiter Shuteriqi Gjyshi i Ben Blushit.. ata që ì shpëtuan Jetën.

Pjesë nga Promemoria e Nezir Muzhaqi Ish Kr i Ballit Kombëtare për prefekturën e Elbasanit..

Bashkë me Gjyshin Tim Ali Cekani .ish Kr i Ballit per Komunën Polis…

Si e Shpëtuan DHIMITER SHUTERIQIN ..Gjyshin e Ben Blushit ..
……

Ne dimrin e 1944-es ashte rrethue nga forcat e gjindarmerise lagja Dryni kala ,aty ishte I semure Dhimiter Shuteriqi i cili jo vetem ishte i semure dhe nuk mund te dilte ,por edhe dalja ishte e pa mundur mbasi qyteti ndollej I bllokuar nga te kater anet .Une tue dit dhe vleren e Dhimiter Shuteriqit jap fjalen se do te baj te pamunduren te mundur ,tue vue edhe veten time ne rrezik. Vete personalisht ne shtepine e tije e fus ne nje makine veshur me rroba katundari se bashku me 7-8 polisare dhe une vete prapa qe te mos kontrollohen ne postebllok.Keshtu e dergoj ne Polis ku ndeji deri sa u sherue..
P.S.
Neziri në 1945 Varet në litare me urdhrin e Enverit..
Kur Gjyshi im u denua me burg ..Babai im ì shkoi Shuteriqit..për ti kërkuar një farë ndihme..
..Përgjigja..
Nuk te njoh kush Je.. ..

(Komunistët kan dash vra jo shpëtuar..se ata na vranë Ne)…

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s