Polisi Fshati ì Ballisteve ..me Lapidar Komunist.

20160505_144306

Polisi Fshati ì Ballisteve..Ka nje Lapidare dhe sot e kesaj Dite..

Cdo 5 Maje na merrnin ne rrjesht dhe na dergonin tek lapidari i Fshatit..Tek Lapidari ishte nje pllake ku shkruhej ,,
Ketu u krijua Brigada Partizane e Polisit…Fshat qe njihet si fshati ì Ballisteve..Ku partizanet te vetmen gje qe kan bere ne Polis e kan djegur e plaçkitur..
Me kujtohet si tani Fjalimin e mbante nje Sabri Stermungu ..qe nuk ka qene as partizan as ballist , Urrejtja e tije per Armiqte e klases ishte ne maksimum.. sapo fillonte fjalimin fillonte e olerinte ,, Partia do ti zhduki kulaket ashtu si zhduku Nezir Muzhaqin ,,Ali Cekanin,,Rexhep Kasen .. Te gjithe mbanin shamine e kuqe ne qafe pervec se un vellai dhe motra ime ,,
Cdo 5 Maje aty vene kurora me lule ..edhe sot e kesaj dite nen kujdesin e Taulant Balles dhe nenes Parti ,,
Sa per informacion Ne Polis nuk eshte krijuar asnje cete partizanesh ,, Polisi ka qene nje fshat Ballistesh .Kr i Ballit per Polisin ka qene Ali Cekani gjyshi im ..Vdekur ne burgun e Tiranes ne 1963, dhe Kr i Ballit per Prefekturen e Elbasanit ka qene Nezir Muzhaqi .. varur ne litare me urdherin e Diktatorit Hoxha ne 1945.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s