Dita Ime e Parë e Shkollës..Mes Gëzimit dhe Trishtimit.

20160524_201806.jpg

,Kujtime nga dita e pare e shkollës. ..6 ore para se te niseshim per ne shkolle. .nuk i harroj kurrë. ..

U zgjova i trembur , dhe vrap e ne kembe nga shpejtesia kalova mbi vellane tim qe akoma flinte i mbuluar me te njejtin jorgan me mua . O Nene ,o nene thirra , perjashta binte nje shi me bubullima por ajo e me zgjovi nga gjumi nukishin bubullimat por cikat e shiut qe me rane mbi koke nga catia me derrasa te vjetra , Motra e vogel qe flinte me nenen u tremb dhe filloj te qante ,u afrofa afer saj dhe u shternguam fort ,u zgjua dhe vellai qe ishte tre vjet me i madh se un cfar keni pse qani na tha hajdeni ketu,Nena ku eshte nena dua nene qante motra edhe un dua nenen , bubullimat u bene edhe me te forta ,ne fundin e dhomes digjeshin dy copa pishe qe nena i kish ndezur ,nga dritarja pame nje drite qe lvizte jasht te kasolla e lopes ,, Ishte Nena qe kishte dale te shikoje bagetite ,,nuk vonoi erdhi Nene ku ishe Ajo ishte lagur e tera nga shiu ,kishte dalur te shikonte bagetite ,sa erdhi mori nje tenxhere e vuri mbi dyshekun ku un isha shtrire cirkat e shiut binin mbi tenxhere pa pushim ishte e pamundur te flija me aty ishte lagur thuajse gjysma ,terhoqem disa rrogoze te thate ne krahun tjeter te dhomes nena na pushtoi te treve dhe na puthte ku te mundete , ne ishim ne prehrin e saj dhe po mundoheshim te ngroheshim dhe prisnim radhen e te puthurave te saje ,pashe qe vellai dhe motren i zuri gjumi,po ti fli pse nuk fle un e shikoje ne kokerr te syrit ,nuk i kisha mire punet me gjumin un asnjehere ,, i mbylla syte dhe ngadale hapja njerin sy pas pak pashe qe dhe nenen ezuri gjumi ,plaq plluqat e cirkave nuk pushonin ishte erresire dhe her pas here vehtetimat ndriconin naten e erret qe qante aq shume dhe bente te qante dhe catine me derrasa te vjetra ,, mbi oxhak shkelqente fosfori i ores me koken e pule qe xhurma e shiut nuk po me lente te degjoja zhurmen e saj te zakoneshme Tik..tak,,tik,,tak,,po pri9sja me padurim te behej diten,, ishte duke u gllire 1 Shtator 197,,,,Do te ishte dita e pare e shkolles per mua , duke mbyll her njerin sy dhe here tjetrin gjumi beri punen e tije ,,

Kur hapa syte pashe qe te gjithe flinin , edhe Nena edhe vellai me motren pashe oren ishte 7 e mengjesit Nene ,nene cohu Nena u zgjua he bir u ngrite ti Hyqymet ,,cohu doi kni ne shkolle ,,vellai ukthye ne krahun tjeter,un u ngrita pashe qe shiu kishte pushuar tenxherja mbi dyshekun tim ishte mbush thuajse plot , nena u ngrit doli jasht dhe iku nga lopa..un shkova tek rrobat e mia qe do te vishja ate dite per diten e pare te shkolles ,, Babai im punonte mbas hekurullave ai vinte nje here ne gjashte muaj ne shtepi per vetem nje jave ose maximumi 10 dit jo me shume ,heren e fundit kur erdhi me kish prure nje cope te zeze per pantallona qe nena mi kishte prere dhe qepur tek gjyshja si per mua ashtu dhe per vellane ,, ndersa per kepuce na kishte blere cizme llastiku Nena sme kishte lejuar ti vishja na duheshin per ne shkolle , Jasht ishte lageshtire ,nje mjergull e dendur kishte mbuluar gjithcka nuk shikoje me shume se dhjet metra ,,
pas pak nena erdhi me nje kove ne dore me qumeshtin e lopes sapo e kishte mjelur ,, A u ngritet shpejt se u bete vone ,,ndezi zjarrin dhe me te shpejte vuri qumeshtin per ta ziere .
Nderkohe ne ishim ngritur dhe un isha gjith emocione ,edhe pak dhe do te vishja pantallonat prej basme te zeze dhe cizmet fringo te reja prej llastiku ,kisha dy jave qe i shikoja i pata veshur neper shtepi por pa i provuar jasht aq me shume qe kush rene shi ,,do te futesha ne gropat me uje pa mulagur kembet ,, un mendohesha e syte me shkelqnin nga ato qe me xhironin ne koke shkolla nxensit mesuesja ,U ulem shesh , nena na griu buken e misrit ne nje sahan bakri dhe i hodhi qumeshtin persiper ,ne te tre me luge ne dore pa bere shumfjale ju sulem sahanit qe nxirrte avull deri sa nuk ngeli gje me brenda , u ngritem dhe un i pari vrap fillova te vishem , nena po vishte motren qe iashte tre vjet me e vogel se une ,, mbasi u veshem dhe veshem dhe cizmet un me vrap dola jasht dhe aty ku ishte gropa e pare me uje aty u futa oo sa ilumtur isha kembet nuk me lageshin.
Hyqymet merre Kujtimin per dore se mos rrezohet dhe ikni tani ,, Vellai ishte ne klasen e trete..nuk e kishte me qjef te shkonte ne shkolle shpesh thonte ja semure apo gjente ndoj genjeshter qe te mos shkonte ,,
Nena na puthi na shoqeroi deri poshte shtepise dhe na tha ikni tani , mjergulla ishte larguar dhe cdo gje shikohej sikur kristali ,,Shkolla ishte ne nje koder afer qendres se kooperatives ku ishin Zyrat ,dyqani,furra e bukes ,gabina elektrike,magazinat, cdo gje ,por rralle me kish takuar te dal atje , tanipo shkoja ne shkolle dhe cdo dite do te dilja tek zyrat e kooperatives ,
Shikoja femijet qe ngjiteshin malores per teshkuar tek shkolla ishte nje rruge e veshtire qe sot shume mire mund te quhet rruge bagetishe , un isha i gezuar ecja me vrap para vellait ,nuk kishim asnje liber,prisnim te na i jepnin tek shkolla ,
e bera te perpjeten me nje fryme deri sa arrita tek shkolla ,hidhja syte her pas here nga shtepia dhe shikoja nenen qe shikohej me shume nga napa e saje e bardhe qe e mbante ne koke ,nga tek shkolla shtepite tona dukeshin si ne pellembe te dores , shtepite,, sepse ne fakt ishim te rrethuar nga dy shtepi nga ana e siperme dhe dy te tjera nga ana perballe e shtepise , ishin vellezerit e babait tim ,pra xhaxhallaret , kurre ,asnjehere ne jeten time 7 vjecare nukkisha hyre ne shtepite e tyre kisha degjuar nga Nena qe ne ushim ndryshe qe kur kujtoja cfar me thoshnin femijet me drillej trupi,,Kulak ,qe sa here dikush me thoshte si pergjigje kishte guret qe un do ti hidhja , per nje cast u mendova ,po siku ,,po sikur te me thoshnin dhe ketu tek shkolla ,, duke u menduar u gjendem ne oborrin e shkoles qe gumezhinte nga femijet ,, sa shum qe po beheshim ,, dera e shkolles ishte e hapur dhe para deres se shkolles ishte nje shtrese me cimento ku pak nga pak u rreshtuan mesuesit , U degjua nje zile si ajo qe mbanin delet e koperatives femijet u rrjeshtuan, nje mesuese mu afrua me pyeti si e ke emrin Kujtimi them ok me tha rrjeshti jot eshte ketu ,, dhe me vuri ne fund te rrjeshtit ,,
degjoj doren e vellait qe me nxori nga rrjeshti ,, i them pse me terheq ,,ai me thot hajde ketu se keta do betohen tani ne nuk mundemi ,, dhe me terhoqi un sdija cpo ndollte mesueset qe ishin rrjeshtuar para nxenesve po na shikonin ,, para nxenesve kishte dalir nje vajzr me shallin e kuq ne qafe kishte ngritur grushtin si partizanet neper filma dhe po priste ,, Njeri nga mesuesit ma beri me dore qe un te largohesha nga rrjeshti sepse po vazhdoja te kundershtoja vellane ,
mbasi u larguam disa metra , Vajza para shkolles filloj te recitonte me grushtin lart ,, kur degjova nje britme te forte nga te gjithe nxensit Gjithmoooon gatiiiiiiiiiiii ,,U drolla nga frika cfar po ndollte ,Hyqmeti me tha tani ikim ne rrjesht ,, u afrofa gjith frike ne fund te rrjeshtit ,filluan te hynin nxensit ne shkolle ,, zemra po me shperthente nga te rrahurat edhe pak dhe do te ulesha ne banke edhe pak pa e ditur se do kisha para nje drame te re ,, un isha kulak armik i popullit akoma nuk e dija sa i rrezikshmem qe isha ,akoma se dija ,,..Vazhdon……

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s