Zhgënjimi. Nga Gramoz Xhaferi..

FB_IMG_1464208480634

MLLEF
(Satire per politikane qe bene karriere nen masken e antikomunistit… .)

Yt ate sigurims, hetues, terrorist,
Ti, student i hijshem, erdhe ne demonstrate,
“Liri, demokraci!” – bertitem trimerisht,
Sa bukur e sa mire..Se bashku, demokrate.

Une, ish i perndjekur, ende nuk kisha shkolle..
Tek une u mbeshtete si ‘leje’ per karriere,
Qe shkallet ti t’i ngjisje..I dashur mendjeholle,
Me reklamoje shpesh virtyt, nder edhe vlere.

“Sa shume kane vuajtur keta ish te perndjekur,
Sa shume te burgosur, te vrare..,lemerì,
Bah! Me çfere kurajo ata jane perpjekur..!”
Bam! – ballit me shuplake per te shprehur habì.

Dhe thame ‘po’ te gjithe..,te beme kryetar,
Me pas dhe deputet..Kape qiellin me dore,
Dhe prej aty filloi nje shfaqje me zuzare,
Ky ‘demokrati’ yne ne rolin kryesor.

Ashtu si te tha gjaku, ne llum ti u gremise,
Te mirit dhe te aftit me thonj ia nxore syte,
Te gjorit hallexhi astaret ia grise,
Servil..,sa i peshtire! Shefat puthje ne bythe.

Pastaj ne nje detyre ku parate vinin lume,
Dy milion fukarase per nje pune si roje,
Erdhi nje i perndjekur te kerkonte nje pune,
“Nuk ka! – the pa e pare.- Duket nje fjale goje..”

Aj, aj, diçka nuk shkon..,duket se te pergjojne,
Zagar me zorre ne goje..Shpejt laro se te zune!
Hap syte horr i horrit se do te arrestojne,
Mbathja me vrap gjekundi, o dhune edhe perdhune!

Trishtueshem ngrinim supet: “Po si valle keshtu?
Ku jane idealistet, ku jane bre, te miret?”
Pergjigjet xha Maliqi me kemben permbi gju:
“Aspak t’ju vije keq, perkrahet ju rezilet!

Ju thirret vagabondet, i vute te drejtojne,
Ata qe gjysh pas gjyshi, dhunen kishin ne dere,
Te miret dhe fisniket? Te vijne nuk degjojne..,
Nuk behen pjese e plehut… Jo de, se kane ndere.

Se çfare duhet bere, kete ne mire e dime:
Debojini kopilet qe veç na kane dhjere..
S’ka nevoje t’i therrisni, te miret vet do vijne,
Pastaj do lartesojme kombin tone te mjere.”

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s