Katovica Shqipetare..I Ati i ngulte thumba pishe në thonj..E bija do dëmshpërblente.

burgje

Ishte Viti 2004..Vij nga Italia në Shqipëri..ndaloj tek Daja im në Durrës.Sheme Muzhaqi. .Me merr dhe me thote..Do të takohemi me një mik timin për kafe ..I hipim makinës dhe shkojmë në qendër të Durrësit..ulemi në një lokal ..dhe pas pak aty vjen një Zotëri..trup mesatar ì qeshur me një ecje të shpejtë..ulët në tavolinë na jep dorën..Agron Golja me orgjine Dibran ..Mik Internimi në Tepelenë..takohemi pas 50 e ca vjetësh.me thote Daja Ndiqja me vëmendje muhabetet e Tyre ..cfar tregonin për kampin famëkeq të Vdekjes në Bençe të Tepelenës..Atë kohë kishte dalë një ligj që kush kish qenë në burg apo ì internuar të shkonte tek ministria e Drejtësisë..etjjjjjj..etjjjjjj..Si te gjitha mashtrimet që komunistet kan nxjerr këto 25 vjet ..I marr në makinë dhe nisëm me ta për Tirane Agroni në vend të parë ..Ndaloj tek ministria parkoj makinën..dhe futemi brenda .
ishte një radhë e gjatë me njerez te lodhur e fytyra të rrudhur nga vuajtjet ..erdhi koha shkuam tek sporteli..një Zonjë fillojë të shpjegojë..Agroni ì qepi sytë dhe nuk po ja ndante ..po ju lexonte emrin që kishte shkruar tek kartoni në gjoks..Me fal ì tha ..Cfar e ke Filanin..(.nuk më kujtohet Emri .).Zonja ja ktheu..Baba..Agroni u prish në Fytyrë..Si tha ..ti Je e bija ..Babai jot me ka ngulur thumba pishe në thonj .dhe ti do na dëmshpërblesh për krimet e Tet Eti..U kthye mbrapsh dhe doli nga ministria dhe bashkë me të edhe un e Daja që ngelem pa fjalë..
Kjo është një Histori që e kam përjetuar Vete ..Historia Vazhdon …

Kujtim Cekani..
.

Advertisements

2 mendime mbi “Katovica Shqipetare..I Ati i ngulte thumba pishe në thonj..E bija do dëmshpërblente.

 1. Sigurisht qe esht me se e vertet ,
  Poplli Shqiptar akoma se ka kuptu qe ka ra nga shiu ne bresher , qe
  akoma qeverisin bijt e kucedres kuqe , qe karvani i vutjeve per at popull nuk ka per te maru kurr ,
  ZGJOHUNI SHQIPTAR , MOS BESONI MO TEK ATO QE JU KAN MASHTRUSA NJI JET TE TER , QE JU KA PRISH FAMILJET , QE JU KA MOR PRONAR , QE JU KA PUSHKATU FMI , BAB , VLLA…QE JU KA INTERRNUN. ….

  Pëlqejeni

 2. E tmerrshme, po ky eshte nje rast nga ata te rendomtet. Kam frike se eshte ndonje strategji e paramenduar, per te çuar deri ne absurd ironine e kesaj shpure maskarenjesh.

  Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s