Heronjtë Nacionaliste të Dukatit..Nga Sahit Beluli.

FB_IMG_1465312053229

Lufta e Dukatit kunder sulmit te dy brigadave partizane naten e 30 Nentorit 1943 mbetet padyshim qendresa me e gjalle,simbol i luftes se Nacionalizmit shqiptar kunder koleres sllavo-ruse.
Forcat partizane me Ne krye Mehmet Shehun,Hysni Kapon dhe Shqefqet Peçin me porosi direkt te Miladin Popoviçit e Dushan Mugoshes(se Veron sa qene ata te dy ketu,nuk e pyeste njeri) u futen pabesisht ne Dukat ne Oren 3 pas mesnate.
Lufta u ndez dhe vazhdoi per 13 ore rresht .
Dukati nuk dorezohej,nuk kishte shanc kurre,ne fund u detyruan te terhiqeshin partizanet me turp dhe me nje det me gjak vellazeror pas.
Sjam fashist por I Dukat.
As ti rus por I Terbaç.
Por ky eshte nje taksirat.
Qe vjen e te gjen ne prag.
Ne kete lufte nga vellezeria ime na u vrane dy bij, Bino Dero e Selim Dero,nipi Sulejman Pilla,si dhe dhenderri jone Beqir Elmazi,bashke me shume trima te tjere.
Dukati do te pershendeste keshtu :
Shqiperi e Shqiptareve,vdekje tradhetareve.
Me keto fjale ne goje na I vrane bijte tane , djemte e Has an Deros.
Dukati do te kthehet prap ne origjine.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s