Lavdi Heronjve Nacionaliste të Dukatit.

FB_IMG_1465312053229.jpg

Lufta e Dukatit kunder sulmit te dy brigadave partizane naten e 30 Nentorit 1943 mbetet padyshim qendresa me e gjalle,simbol i luftes se Nacionalizmit shqiptar kunder koleres sllavo-ruse.
Forcat partizane me Ne krye Mehmet Shehun,Hysni Kapon dhe Shqefqet Peçin me porosi direkt te Miladin Popoviçit e Dushan Mugoshes(se Veron sa qene ata te dy ketu,nuk e pyeste njeri) u futen pabesisht ne Dukat ne Oren 3 pas mesnate.
Lufta u ndez dhe vazhdoi per 13 ore rresht .
Dukati nuk dorezohej,nuk kishte shanc kurre,ne fund u detyruan te terhiqeshin partizanet me turp dhe me nje det me gjak vellazeror pas.
Sjam fashist por I Dukat.
As ti rus por I Terbaç.
Por ky eshte nje taksirat.
Qe vjen e te gjen ne prag.
Ne kete lufte nga vellezeria ime na u vrane dy bij, Bino Dero e Selim Dero,nipi Sulejman Pilla,si dhe dhenderri jone Beqir Elmazi,bashke me shume trima te tjere.
Dukati do te pershendeste keshtu :
Shqiperi e Shqiptareve,vdekje tradhetareve.
Me keto fjale ne goje na I vrane bijte tane , djemte e Has an Deros.
Dukati do te kthehet prap ne origjine.

Nga Sahit Beluli..

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s