KRIMET E DEKRIMINALIZUESVE TË PARLAMENTIT KOMUNIST…

images

Nga Ilir Seci

Pikerisht 25 vjet me pare,me 16 qershor 1990,Qyteti i Shkodrës,eshte bere dëshmitar i nje tmerri te vertete kur Dega e Brendshme e Shkodres,terrorizoi qytetaret duke ekspozuar rrugeve trupin e pajete te Pellumb Pellumbit,qe e kishin vendosur mbi karrocerinë e gazit te Deges me sponda të hapura!Mbi karrocerine e hapur sugurimset kishin vendosur trupin e masakruar të 17-vjeçarit,vrare ne kufi…

Ate mëngjes, kamioni tip GAZ i Degës së Punëve të Brendshme shetiti rrugeve duke terrorizuar banoret,e shëtitën në të gjithë qytetin,me qellim qe te mbjellin terror e frikë tek qytetaret. Edhe atehere ishte Qershor,qershori i vitit 1990,vetem dy jave para ngjarjes se ambasadave …I riu 17 vjecar u vra ne perpjekje per tu arratisur nga ferri komunist,atij ju keput jeta ne mes,ju prene endrrat per nje jete me te mire!Kjo ndodhi ne muajin qershor 1990 …Bejme pak paralelizem kohor;Ne ate kohe Gramoz Ruci ishte drejtues madhor ne Ministrine e Brendshme dhe pak muaj me pas u be edhe ministër i Brendshem ! Sot e kesaj dite eshte ende deputet i Partise se Punes me emer te nderruar ne PS!Ishte pikerisht Ministria e Brendshme qe urdheroi vrasjet ne kufi!Ne ate kohe kur adoleshenti Pellumb Pellumbi u vra teksa arratisej,Edi Rama,kryetari aktual i PS dhe kryeminster i vendit,dilte jashte vendit me pashaporte speciale dhe siç ka shkruar vete “Ne vitin 1990 ka marre pjese ne nje ekspozite pikture ne Korfuzi,Greqi”…Kjo mundesi nuk ju dha Edi Rames pse ishte piktor me i talentuar se tjeret por sepse ishte djali si djali Kristaq Rames, anetarit te Komitetit Qendror te PPSH-se…E keshtu me rradhe shume nga ata qe sot jane ne krye te shtetit ose ishin vete drejtues e te privilegjuar te diktatures ose jane bijte e atyre krimineleve te kuq qe vrane Pellumb Pellumbin!Sa per ta ilustruar po kujtojme nje,Ditmir Bushatin, të birin e beniaminit të Byrose Politike Vrastare,Sulejman Bushati!Edhe femijet e bllokmeneve kane te drejte te jetojne ne demokraci mund te thote ndokush!Po e vertete eshte;demokracia u ofron edhe atyre mundesi jetese sot,por nga ana tjeter deri me sot ne Gjermanine e mbas Luftes se Dyte Boterore nuk ka ndodhur te zgjidhet minister as i biri i Hitlerit dhe as i biri i Gebelsit !E pra Byroja Politike e Enverit ka kryer krime me te mynxyrshme sesa Gestapoja…

Sot po ata nekrofile qe ua kallen daten shkodraneve me ekspozime trupash te pajete,po ata kane dale te kerkojne votat e atyre qytetareve qe terrorizuan ne Qershor 1990!Kane ndryshuar koherat mund te thote dikush!Eshte e vertete koherat ndryshojne por jo ne Shqiperi sepse asnjehere gjate ketyre 25 viteve te ashtequajtura demokraci nuk doli nje nga drejtuesit e PPSH-se qe te kerkoje falje per krimet e kryera!Perkundrazi! Ajo Parti nxitoi te nderronte emer nje vit mbasi vrau Adoleshentin Pellumb Pellumbi por duart i ka ende te ngjyera me gjakun e tij e te sa e sa te vrareve e pushkatuarve neper 47 vite diktature! Asnjehere nuk dolen te kerkojne falje per krimet por nga ana tjeter kane paturpesine qe te kerkojne votat e po atyre qe viktimizuan ne 47 vjet!

Njerezit sot mund te votojne si te duan e ke te duan por nuk duhet te harrojne! Popujt qe harrojne jane te denuar te perserin te njejtat gabime…

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s