Dy fitore te medha per popullsine shqiptare ne Ballkan.Nga Hoxhe Ahmed Kalaja…

FB_IMG_1469743010276

Me te vertete dy fitore;
( huazuar )

Dy fitore te medha per popullsine shqiptare ne Ballkan, te cilat nuk u permenden shume nga mediat shqiptare ne Tirane keto dite:
1. Gjuha shqipe u shpall si gjuhe zyrtare ne Mal te Zi ne te gjitha komunat ku popullsia shqiptare ishte mbi 5% e popullsise, kjo do te thote se gjuha shqipe nuk do te jete gjuhe zyrtare vetem ne Ulqin, Plave, Guci e Tuz, por edhe ne Podgorice, Tivar, Guci e Rrozhaj.
2. Ne Struge ndodh e njejta gje, gjuha shqipe shpallet si gjuhe e pare dhe te gjitha tabelat apo njoftimet do te jene fillimisht ne shqip e me pas ne maqedonisht.
Te dy keto fitore jo vetem qe u permenden shume pak prej mediave tona, por jehona e tyre ishe aq e paket sa redaksite e lajmeve i kushtuan nje njoftim te shkurter dhe asgje me teper.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s