Femijeria Ime ..duke u endur Burgjeve të Shqipërisë..Nga Beniamin Bakalli.

FB_IMG_1469958502449

Femija i burgjeve

Sa shumë vuajtje më panë sytë!
Isha vetem 8 vjeç kur shkova për herë të parë në Spaç. Ishte viti 1974, kur unë dhe nëna ime e dashur me trastat e ushqime në krahë shkuam të takonim dajen tim Fatmir Llagamin.
Më vonë,dhe shumë herë të tjera se bashku me nënën dhe babain shkonim të takonim vëllain tim Bujar Bakallin
Shumë shpejt u transferuan në Burrel, Qafë Bari, Ballsh ku dhe daj Fatmir Llagami u lirua pas 23 viteve të kaluara në burgjet famëkeqe të Shqipërisë…e kështu u bëra vizitori i shumë burgjeve politike shqiptare , Spaç, Burrel, Qafë Bari, Ballsh, Saranden, Perparimin, Gjirokastren, Kosoven e Lushnjes etj.
Para se të largohesha nga Shqipëria mu dha ”mundësia” të shikoja dhe burgun e kalasë së Gjirokastres, qytetit të famshëm që kish lindur përbindesha komuniste, Eneverin dhe Ismailin. Njëri ne politikën shqiptare dhe tjetri në kulturën tonë letrare.
Shkova te ndaheshe me tim vella ne burgun e Gjirokastres, shkova ti jap lamtumiren
Pas një përqafimi të ngrohtë vëllazëror, i pëshpërita në vesh: Kam vendosur të arratisem nga Shqiperia
Më lot në sy më tha:
“Nëse ti arrin të ikësh se kam problem dhe në me vrasin komunistat Në të vrasin në kufi do vras veten
Rrugë të mbare ”
Me lot në sy u ndamë nga burgu i Gjirokastres ,nga ku vellai im u lirua në 1991
Kështu ishte kalvari i vujtjeve të mia qe nuk po rritesha si bashkëmoshatarët e mi që luanin, por duke u edukuar me një fryme të madhe antikomuniste dhe duke pare me sytë e mi vuajtjet e popullit tim
Me pak fjalë kjo ishte Shqipëria komuniste për mua dhe familjen time.
E unë isha fëmija I burgjeve në vendin tim!.

Beniamin Bakalli

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s