Amanetin se tret dheu! Poezi nga Mimoza Leskaj.

FB_IMG_1463314544048

Amanetin se tret dheu!

Shqiptarii madh, la njè amanet
se shumë ju dhimbs vendi i vet.

Partita jonë ështè Shqiperia,
ta verë gjithkush né zemër të tija.

Punoi njè jete për atdhe,
pa bėrė dallim, e pa par fe!

Jeten ja fali memedheut,
Mithat Frasheri,beu!

Shumė i shkroi shqiptareve,
rende denoi doren tradhtare.

Por njerzia shpejt harruan,
sa i shenjte ështè ai truall!

Kush né zemër fjalën ja mbajti,
për sé vdekuri e për sé gjalli.

Fjalë e tij qe dashuri,
per të shtrenjtin vendin e tij.

Burrë i madh që la histori,
shkroi vlera per njerezi.

Copat e ndara i bashkoi,
njè jete të tere i perkushtoi!

Ah moj histori e mjerë
sa e vrarë e sa me vlerë!

Pate burra që të deshën
me gjak i lyen të tuat,fletë!

Mithat Bej o mencuri,
sa e deshe ktë Shqiperi!

Por jo të gjithë të harruan,
ka dhe shume që ty të duan!

Partita jonë ështè Shqiperia,
dhe ti heroi, i zemres sé tija!

Lum kush të ka njohur né jete,
mencuria e shqiptareve ,vetë.

Amanetin mos e harroni,
para vetes,vendin të doni.

Se kush mban emrin Shqiptar
ështè i nderum,edhe krenar!

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s